Koroner arter hastalarında faz III kardiyak rehabilitasyonun etkileri
Effects of phase III cardiac rehabilitaion in coronery artery patients
- Tez No: 455825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kardiyak rehabilitasyon hastaya özel geliştirilmiş geniş kapsamlı bir programdır. KRP?nın amacı, hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerini modifiye etmek, psikolojik kötü etkileri en aza indirmek, semptomları azaltarak fonksiyonu ve egzersiz kapasitesini artırmak, mortalite ve morbiditeyi azaltmaktır. Bu çalışmanın amacı, koroner arter hastalarına uygulanan faz III KRP?nın efor kapasitesi, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi, depresyon, ağırlık, vücut kompozisyonu ve metabolik risk faktörleri üzerine etkilerini araştırmaktır. İkincil olarak, hastane ortamında bisiklet ergometre sistemi ile yapılan endurans eğitim programının, ev egzersiz programına göre etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 30-70 yaş arası faz III evresinde (KAH tanısından sonra 6. hafta- 9. ay) ve PTKA uygulanan 46 koroner arter hastası alındı. HG (n=30)?na haftada 5 gün 30 seans boyunca 5 dk ısınma, 10 dk EHA ve germe egzersizleri, 30 dk sabit kalp hızı yöntemi kullanılarak bisiklet ergometresiyle aerobik egzersiz ve 5 dk soğuma egzersizleri verildi. Ek olarak, HG?na aerobik egzersiz eğitim öncesi haftada 3 gün 18 seans boyunca 10 dk alt ve üst ekstremite kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. EEG?na ise 5 dk ısınma, 45 dk yürüyüş programı, 5 dk soğuma egzersizleri verildi. Her iki grup da rehabilitasyon sonrası 3 ay boyunca 45 dk?lık yürüyüş programına devam etti. Hastaların RÖ ve RS?nda efor kapasitesi (MET) ve RÖ, RS, RS 1. ay ve RS 3. ay kontrol zamanlarında fonksiyonel egzersiz kapasitesi (6 DYT), yaşam kalitesi (SF-36 anketi), depresyon durumu (BDÖ ile), vücut komposizyon analizi ve metabolik risk faktörleri (biyokimyasal analiz) değerlendirildi. HG?nda RÖ?ne göre RS?nda MET, BDÖ skorlarında, kilo, VKİ ve total kolesterolde anlamlı iyileşme tespit edildi. Ek olarak HG?nda RÖ?ne göre RS, RS 1. ay ve RS 3. ay 6 DYT?nde anlamlı artış kaydedildi. HG?unda SF-36 yaşam kalitesi değerlendirilmesinde, RÖ?ne göre RS emosyonel rol güçlüğü, RS 1. ay kontrol zamanında fiziksel fonksiyon, emosyonel rol güçlüğü ve mental sağlık ve RS 3. ay kontrol zamanında fiziksel fonksiyon, ağrı, sosyal fonksiyon ve fiziksel komponent hariç diğer tüm alt parametrelerde anlamlı iyileşme gösterildi. Çalışmada analiz edilen diğer değerlendirme parametrelerinde ise HG lehine anlamlı değişiklik saptanmadı. EEG?nda RÖ?ne göre RS 3. ay kontrol zamanında bakılan mental sağlık ve mental komponent hariç diğer değerlendirme parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. HG?nda EEG?na göre, efor kapasitesinde ve RS, RS 1. ay ve RS 3. ay kontrol zamanlarında fonksiyonel egzersiz kapasitesinde anlamlı artış gösterildi. HG?nda RS 1. ay ve 3. ay kontrol zamanlarında fiziksel fonksiyon ve her üç kontrol zamanında da mental sağlık hariç diğer alt parametrelerde EEG?na göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme tespit edildi. Diğer değerlendirilen tüm parametrelerde HG?nun EEG?na üstünlüğü gösterilmedi. Bisiklet ergometre sistemi kullanarak aerobik egzersiz eğitimini uyguladığımız faz III KRP ile efor kapasitesinde, fonksiyonel egzersiz kapasitesinde, yaşam kalitesinde anlamlı düzelmeler sağlanırken, ev egzersiz programı ile düzelme gözlenmedi. Ek olarak HG?nda RÖ?ne göre RS depresyon skorlarında, kilo, VKİ ve total kolesterol düzeyinde anlamlı azalma olduğu tespit edildi. Ancak bu iyileşmeyi 1. ay ve 3. ay takiplerde HG devam ettiremedi. Ayrıca SF-36 `nın alt parametresi olan sosyal fonksiyonda, vücut kompozisyon analizinin alt parametreleri olan vücut kas miktarı (kg)?nda, vücut kas alanı (m2)?nda, vücut yağ yüzde(%)?sinde, kan analiz parametrelerinden total kolesterol ve LDL düzeyinde RÖ?si iki grup arasında anlamlı farklılık olduğu için, gruplar arası karşılaştırmaya bu değerlendirmeler eklenmemiştir. Bununla birlikte, kontrol grubunda hasta sayısının az olması da çalışmamızın kısıtlılıkları arasında sayılabilir. Sonuç olarak; toplumumuzda gözetim ve grup altında yapılan KRP?nın ev egzersiz programına göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, bulgularımızı destekleyen ve hasta sayısının daha fazla olduğu çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiac rehabilitation program (CRP) comprehensive program which is can be specified for each patient. CRP aims to modify cardiovascular risk factors in patients, to minimize the psychological negative effects, to increase function and exercise capacity by reducing symptoms, and to decrease mortality and morbidity. The aim of this study is to research the effects of phase III CRP performed on coronary artery patients on effort capacity, functional exercise capacity, life quality, depression, weight, body composition and metabolic risk factors. Secondly, it is aimed to compare the effectiveness of endurance training program performed in hospital environment with bicycle ergometer system in contrast to the home exercise program. The study included 30-70 years old 46 coronary artery patients in phase III (6 weeks ? 9 months after coronary artery dissease diagnosis) who has undergone PTCA. 5 min. warm up, 10 min. ROM and stretching exercise, 30 min. bicycle ergometer and aerobics by using stable heart rate method and 5 min. cooling down exercises were given to hospital group (HG) (n=30) during 30 sessions for 5 days in a week. Additionally, HG practiced 10 min. upper and lower extremity strengthening exercises during 18 sessions for 3 days in a week before the aerobic exercise training. Hospital exercise group (HEG) was given 5 min. warm up, 45 min. walking program, and 5 min. cool down exercise. Both groups continued the 45 min. walking program for 3 months after the rehabilitation. Effort capacity (MET) before rehabilitation (BR) and after rehabilitation (AR), and functional exercise capacity (6 minute walk test (6 MWT)), life quality (SF-36 questionnaire), depression status (with Beck Depression Index), body composition analysis and metabolic risk factors (biochemical analysis) of the patients during the controls BR, AR, 1st month of AR and 3rd month of AR were evaluated. For HG, significant improvement was established in MET, BDO scores, weight, VKI and total cholesterol AR compared to BR values. Additionally, for HG significant increases were observed in 6 MWT AR, 1st month AR and 3rd month AR compared to BR value. In SF-36 life quality evaluation for HG, in contrast to BR all the other parameters showed significant improvement except emotional role difficulty AR; physical function, emotional role difficulty and mental health in 1st month control AR; physical function, pain, social function and physical component 3 rd month control AR. In the other parameters analyzed in the study no significant change was established in favor of HG. In HEG, statistically no significant difference was established in other evaluation parameters in comparison with BR except for mental health and mental component checked in 3rd month control AR. In comparison to HEG, there was significant increase in effort capacity and functional exercise capacity AR, 1st and 3rd month controls in HG. For HG, except for physical function in 1st and 3rd month controls AR and mental health in each three controls, statistically significant improvement was established in the other sub parameters in comparison to HEG. In all the other evaluated parameters HG didn?t show superiority over HEG. Although there was significant recovery in effort capacity, functional exercise capacity and life quality of phase III FRP which performed aerobic exercise training using bicycle ergometer system, no recovery was observed with home exercise program. In addition, significant decrease was established in AR depression scores, weight, VKI and total cholesterol level in comparison to BR in HG. Nevertheless, HG couldn?t continue this recovery in 1st and 3rd month follow ups. Besides, as there are significant differences BR between two groups in social function which is a sub parameter of SF-36; body muscle amount (kg), body muscle area (m2), body fat percentage (%) which are sub parameters of body composition analysis; total cholesterol and LDL level which are blood analysis parameters, these evaluations weren?t included in the comparison between the groups. However, being few patients in control group can be defined as a constraint of the study. As a result, in our society CRP performed under supervision and in group seems be more effective than home exercise program. However, multicentric studies whith more patients are required which support our findings.