Anadolu lisesi öğretmenlerinin örgütsel güven düzeyleri ile pozitif psikolojik sermaye düzeyleri
Anatolian high school teachers' organizational trust levels and positive psychological capital levels
  1. Tez No: 608985
  2. Yazar: SEHER EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri ile pozitif psikolojik sermaye düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İzmir İli metropol alanda bulunan resmi Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem büyüklüğü 341 olarak belirlenmiştir. Araştırmada Anadolu lisesinde görev yapan 550 öğretmene ölçekler uygulanmıştır. Araştırma, geçerliliği kabul edilmiş 387 ölçme aracı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Anadolu lisesi öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği ile Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, frekans, yüzde, Bağımsız gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Bonferroni testi, Spearman Rho korelasyon analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon teknikleri ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin yükseğe yakın 'oldukça katılıyorum' düzeyinde; pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin ise yüksek 'tamamen katılıyorum' düzeyindedir. Öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin baba eğitim düzeyleri ve büyüdükleri çevre değişkenlerine göre alt boyutlarda anlamlı düzeyde farklılıklar vardır. Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin alt boyutlarında medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, annenin eğitim düzeyi, büyüdükleri çevre ile yaşamlarında bir olumsuzluk yaşayıp yaşamama durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, örgütsel güvenin, pozitif psikolojik sermaye algısında meydana gelen değişimin %17'sini açıklayabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between organizational trust levels and positive psychological capital levels of teachers. The population of the survey model consists of teachers working in state Anatolian High Schools in central districts of İzmir in the 2017-2018 academic year. The sample size of the study was determined as 341. Questionnaires were applied to 550 teachers working in Anatolian High Schools. The study was carried out with the 387 questionnaires which had accaptable validity. The perceptions of Anatolian High School teachers were consulted in this study. In collecting the data, Organizational Trust in Schools Questionnaire and Positive Psychological Capital Questionnaire were used as a measurement tool in the research. In analyzing the data, descriptive statistics, frequecy, percentage, Independent sample t test, One Way ANOVA, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Bonferroni test, Spearman Rho Correlation Analysis, Pearson Product Moment Correlation and Simple Linear Regression analysis were used. According to the results obtained from the study, organizational trust levels of teachers are quite high level; positive psychological capital of teachers are in the level of 'completely agree'. There is a difference at a meaningful level between the groups according to education levels of the teachers' fathers and the enviroment that the teachers grow up variables in the organizational trust of the teachers. There is a difference at a meaningful level between the groups according to marital status, education level, professional seniority, education level of the teachers' mothers, the enviroment that the teachers grow up, the problem whether the teachers live or not variables in positive psychological capital of teachers. According to the results, it was identified that organizational trust can explain 17% of change occuring in the perception of positive psychological capital of teachers.