Enerji sektörü yatırımlarının borsa performansına etkisi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
The effects of energy sector investments to stock market performance: The case of developing countries
  1. Tez No: 609011
  2. Yazar: NIJAT MUSAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Enerji piyasalarındaki dalgalanmaları, onların nedenleri ve olası sonuçlarını inceleyen bu tezde enerji kavramına aydınlık getirilmiş, onun türleri açıklanmış, önemi vurgulanmış ve tarhisel gelişimi gösterilmiştir. Ayrıca, ister dünyada, isterse de Türkiye`de enerjiye olan genel ve spesifik bakış, aynı zamanda alternatif enerji kaynaklarına doğru olan eğilimler incelenmiş ve bu eğilimlerin borsa ile korelasyönel ilişkileri vurgulanmıştır. Bununla birlikte, genel olarak borsanın çalışma şekli, borsada spekülasyon ve manipülasyon gibi bazı püf noktalar analiz edilmiş ve hem Türkiye`de, hem de dünyada borsanın gelişimi zaman serisi şeklinde izlenmiştir. İlaveten, Türkiye`de enerji sektörü ve borsa ilişkisinin izah edilmesiyle beraber tezde bu enerji piyasasında kullanılan temel enerji ürünlerine de yer verilmiştir. Son olarak ise petrol, doğalgaz, elektrik ve kömür piyaslarında zaman serisi analizi sonucu ortaya çıkan fikirler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which examines the fluctuations in energy markets, their causes and possible consequences, the concept of energy is brought to light, its types are explained, its importance is emphasized and its historical development is shown. Moreover, whether in the world, in general and specifically to the energy outlook in Turkey also wants also examined trends towards alternative energy sources and correlational relationship with the stock market these trends are highlighted. However, the overall shape of the stock market works, analyzed some tricks, such as speculation and manipulation in the stock market and in Turkey, as well as a series of time were also monitored the development of the stock market in the world. In addition, the energy sector in Turkey and the basic energy products used in the energy market, along with thesis to explain the relationship of the stock market are also being included. Finally, the ideas that emerged as a result of time series analysis in oil, natural gas, electricity and coal markets are stated.