Liderlik tarzlarının ve örgüt kültürünün personelin psikolojik dayanıklılığı üzerine etkisi: Kamuda bir araştırma
The effect of leadership styles and organizational culture on psychological resistance on employee: A research in public institution
- Tez No: 609076
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kamu kurumunda algılanan liderlik tarzlarının ve örgüt kültürünün, çalışanların psikolojik dayanıklılıklarına olan etkisini ölçmektir. Araştırma, bir kamu kurumunun merkez teşkilatında çalışan 204 personeli ile yapılmıştır. Sonuçlara, t-testi, tek yönlü varyans analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli analizi yapılarak ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether leadership styles and organizational culture differ depending on the employee's positive psychological resistance. The research was carried out with 204 employee of a public institution working in the central organization. The results obtained by t-test, one-way analysis of variance, confirmatory factor analysis and structure equation model analysis.