Bulgaristan Türklerinin soğuk savaş dönemi sonrası vatandaşlık hakları sorunu
Problems of citizenship rights of Turkish from Bulgaria after the cold war
- Tez No: 609075
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Bulgaristan Türklerinin Soğuk Savaş dönemi sonrası Türkiye, Bulgaristan ve AB üzerinden vatandaşlık hakları sorununun ne durumda olduğu araştırılmıştır. Nitel boyutun çalışma grubu 25 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada Nitel araştırma yöntemlerinden yorumlama bilimi (hermeneutics) deseni kullanılmıştır. Çalışmada, araştırmaya katılanların vatandaşlık hakları sorunlarının incelenebilmesi için, araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Mülakatlar, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş her bir katılımcıya 10 soru hazırlanarak, yüz yüze, süre kısıtlaması olmadan önceden izin alınarak, mülakat sırasında sesleri kaydedilerek yapılmıştır. Nitel bulgulardan elde edilen sonuca göre araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun, bazı yönlerden eksikliklerle karşılaşmalarına rağmen, vatandaşlık hakları göz önünde bulundurulduğunda, sorunlarının çözüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the citizenship problems in Turkey, Bulgaria and EU (European Nations) of Turkish from Bulgaria after Cold War era is analyzed. Qualitative analysis group is comprised of 25 people. In this analysis hermeneutics method is used. In order to analyze the citizenship rights of participants in the group, semi-structured interview form is set up by the analyzer. The interviews were recorded by the participants permittance, who had migrated from Bulgaria to Turkey, were reported face to face without any time limitation and consisted of 10 questions. In the conclusion of the qualitative analysis, it is formed out that most of the paticipants' citizenship problems had been solved out even if some had faced rare problems.