Maksilla anterior bölgedeki gömülü dişlerin çevre anatomik yapılar ve dişlerle olan ilişkillerinin değerlendirilmesinde konik ışıklı bilgisayarlı tomografi ve panoramik radyograf görüntülerinin karşılaştırılması
The comparison of cone beam computed tomography and panoramic radiograph for evaluation impacted teeth in the anterior region of maxilla and their relationship with adjacent teeth and anatomic structures
  1. Tez No: 609082
  2. Yazar: EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN MURAT CANGER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gömülü dişler tedavi edilmediklerinde; kistik oluşum, komşu dişlerde kök rezorpsiyonu ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir. Bu çalışmada gömülü diş nedeniyle panoramik radyograf ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüsü bulunan hastaların görüntülerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, yaşları 15-78 arasında olan ve maksilla ön bölgelerinde gömülü diş ve meziyodens bulunanan 167 hastanın panoramik radyograf ve KIBT görüntüsünde toplam 200 diş (183 kanin, 12 meziyodens ve 5 santral) incelendi. Dişlerin gömülülük durumu, bukkopalatinal konumu, horizontal konumu, folikül genişliği, nazopalatin kanal, maksiller sinüs ve nazal kaviteye olan uzaklıkları, komşu dişlere temas noktası, komşu dişlerdeki rezorpsiyon miktarı, dilaserasyon varlığı, persiste süt dişi varlığı, lateral diş varlığı ve morfolojisi, oklüzyon düzlemi ve orta hatla olan açıları ve mesafeleri değerlendirilmiştir. Kaninlerin bukkopalatinal konumu ile komşu dişlerde kök rezorpsiyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0.171). Kaninlerin temas ettiği dişlerdeki rezorpsiyon durumunu değerlendirmede KIBT ve panoramik görüntüleri arasında hafif uyum tespit edilmiştir (κ:o.154). Folikül genişliği ile komşu dişlerde kök rezorpsiyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0.035). Folikül genişliği ile yaş arasında negatif korelasyon bulunmuştur (r:-0.145). Maksilla ön bölgedeki gömülü dişlerin konumlarının ve komşu anatomik yapı ve dişlerle olan ilişkilerinin değerlendirilmesinde panoramik radyograflar yeterli bilgi vermezler. Gömülü dişlerle ilgili komplikasyonları, patolojileri ve tedavi planını belirlemede KIBT kullanılması faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Untreated impacted teeth can cause cyst formation, root resorption and recurrent infections. In the present study cone beam computed tomography images and panoramic radiographs of patient with maxillary tooth impaction were examined and compared. In the present study, both panoramic radiographs and cone beam computed tomography (CBCT) images of 167 patients with an age 15 to 78 who has impacted teeth in the anterior region of maxilla were examined. 200 teeth were evaluated (183 canines, 12 mesiodenses and 5 central teeth). Using the CBCT scans and panoramic radiographs of impacted teeth, we evaluated the following parameters: unilateral/bilateral occurrence, horizontal location, impaction condition, contact region of adjacent teeth, presence and degree of root resorption of adjacent teeth, root dilaceration, dental follicle width, angulations and closest distance to midline and occlusal plane. No statistical relationship was found between labiopalatal position of canine and root resorption of adjacent teeth (p=0.171). Slight agreement was found between cone beam computed tomography and panoramic radiograph for detecting root resorption (κ=o.154). There was a statistically relationship between age and follicle width (p=0.035). There was a negative correlation between age and follicle width (r=-0.145). Due to superposition and magnification, panoramic radiographs are not able to give exact information about impacted teeth and their relationship with neighbour anatomic structures and teeth. So, cone beam computed tomography can be useful for determination complications and pathology related with impacted tooth and also treatment plan.