The role of English subtitles in english movies on efl learners' content and vocabulary comprehension
İngilizce filmlerdeki altyazıların yabancı dil öğrencilerinin içerik anlama ve kelime kavrama üzerindeki rolü
  1. Tez No: 609084
  2. Yazar: FADİME ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, İngilizce altyazıların filmlerin içeriğini anlama ve kelime tanıma üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar, bir vakıf üniversitesinin hazırlık programında eğitim gören ileri seviye öğrenciler arasından seçilmiştir. Bu araştırma, deneysel olarak iki belgesel film kullanılarak incelenmiştir. Filmler, içerik ve dil zorluğu göz önünde bulunduralarak seçilmiştir. Çalışmada oluşturulan iki grup vardır. Filmleri, bir grup altyazılı, diğer grup ise altyazısız izlemiştir. Filmleri izledikten sonra, katılımcıların içerik anlama ve kelime kavrama ile ilgili çoktan seçmeli soruları cevaplamaları istendi. Toplanan veriler, bağımsız bir örneklem t testi ile analiz edildi. Sonuçlar, altyazının bir belgeselin anlaşılmasında önemli bir etkisi olmadığını ortaya koydu. Ayrıca, bulgular altyazılı olmayan grubun kelime tanımada altyazılı gruptan önemli ölçüde daha iyi performans sergilediğini göstermiştir. Bu nedenle, altyazının içerik kavramada önemli ölçüde etkili olmadığı ama kelime tanımada önemli bir etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the role of English subtitles on content comprehension of English movies and vocabulary comprehension. The participants were chosen from advanced level of students studying English language at the preparatory school of a foundation university. This research was carried out by using two documentary movies. The movies were chosen regarding the content and the language difficulty. There were two groups of students that were formed. One group wathed the movies with subtitles and the other without subtitles. After watching the movies, the participants were asked to answer multiple choice questions related to content comprehension and vocabulary recognition. The data collected was analyzed with an independent samples t-test. The results revealed that the subtitles do not have a significant effect on comprehension of the videos that are watched. Also, the findings demonstrated that the non-subtitle group significantly outperformed the subtitle group on vocabulary comprehension. Hence, it can be said that subtitles are not considerably effective on content comprehension whereas it is significanlty effective on vocabulary comprehension of movies.