Gebelik süresince beslenme durumunun depresyon ile ilişkisi
The relationship between nutritional status and depression during pregnancy
- Tez No: 609085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelik süresince beslenme durumunun depresyon ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Gebe polikliniğine başvuran, gebeliğinin 1. trimesterinde olan 140 kadın ile yürütülmüştür. Gebelere demografik özellikleri ve önceki gebeliklerine ilişkin bilgileri içeren kişisel bilgi anketi, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, 1 haftalık besin tüketim sıklığı anketi ve Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği uygulanmış, 2. ve 3. trimesterde tekrarlanmıştır. Bulgular: Çalışmada gebelerin yaş ortalamasının 28,15 ± 5,97 yıl olduğu bulunmuştur. Gebelerin depresyon puanları ortancasının 1. trimesterde, 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between nutritional status and depression during pregnancy. Materials and Methods: The study was conducted with 140 women who were in the 1st trimester of pregnancy and admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology, Pregnancy Unit of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital of Health Sciences University. In this study, personal information questionnaire who was including demographic characteristics and other pregnancy informations and Edinburgh Postnatal Depression Scale were administered, 24-hour dietary recall and one-week food frequency record were used and repeated in the 2nd and 3rd trimester. Results: In the study, the mean age of the pregnant women was found to be 28.15 ± 5.97 years.