The impact of online informal learning of English on vocabulary knowledge of high school students
Çevrimiçi informal İngilizce öğreniminin lise öğrencilerinin kelime dağarcığına etkisi
  1. Tez No: 743941
  2. Yazar: SEREN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, geçmiş çalışmaların ışığında, Türkiye'deki 9 ve 10. sınıfların Çevrimiçi İnformal İngilizce Öğrenme (OILE) aktivitelerinin hayatlarındaki yerine odaklanmış, İngilizceye daha çok hangi informal yollarla maruz kalındığını açıklamaya çalışmıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin yürüttüğü sınıf dışı İngilizce aktiviteleri ile onların İngilizce kelime seviyesi arasındaki korelasyonu ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Araştırmanın hedeflerine ulaşmak için, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin günlük OILE etkinlikleri ve sıklıkları anket ile toplanmış, kelime seviyeleri ise Kelime Seviye Testi (VLT) ile belirlenmiştir. Çalışmaya 247 9 ve 10. sınıf Anadolu Lisesi öğrencisi katılmıştır. Sonuçlardan, çalışmadaki öğrencilerin çevrimiçi informal aktiviteler üzerinden düzenli ve sık olarak İngilizce metin, konuşma ve videolara maruz kaldığı görülmüştür. Bu bağlamda, çalışmaya dahil olan öğrencilerin en sık İngilizceye maruz kaldığı OILE aktivitesinin İngilizce müzik dinlemek olduğu saptanmış, bu aktiviteyi İngilizce konuşulan videoları izleme takip etmiştir. Film ve TV dizi & programlarına da önemli ölçüde zaman ayrıldığı görülmüş, İngilizce medyaların çoğunlukla Türkçe altyazılı veya İngilizce altyazılı olarak izlendiği bulunmuştur. En az tercih edilen aktiviteler arasında İngilizce tek ve çok oyunculu bilgisayar oyunları oynamanın olduğu ortaya çıkmıştır. Çok oyunculu oyunlarda, İngilizce etkileşimlerin çoğunlukla yazma ve okuma becerileri üzerinden olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, sosyal medya üzerinden İngilizce ile karşılaşma veya dili kullanma, çoğunlukla sosyal medya hesaplarını takip ederek, mesaj ile İngilizce içerik paylaşmak ve internet sitelerinde arama ve okuma yapmak için İngilizceyi kullanmak olmuş; İngilizce mesajlaşma ise en nadir yürütülen OILE aktivitesi olarak bulunmuştur. Sosyal medya, mesajlaşma, internet siteleri gibi aktivitelerde 10. sınıfların 9. sınıflara oranla daha fazla zaman ayırdıkları, ayrıca özellikle bilgisayar oyunu oynama alışkanlıklarının cinsiyetler arasında farklı olduğu ortaya konmuştur. Kelime seviyesi ise 10. ve 9. sınıflar arasında farklılık göstermiş, 10. sınıfların VLT puanları anlamlı olarak daha yüksek çıkmıştır. OILE ile kelime seviyesi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Kelime seviyeleri, özellikle video izleme ve internet sitesi okuma ile pozitif korelasyon göstermiştir. Altyazı alışkanlıkları ve VLT arasında ise, Türkçe dublaj ve Türkçe altyazılı medya izlemenin negatif yönde, İngilizce altyazılı veya altyazısız izlemek pozitif yönde VLT ile ilişkili bulunmuştur. Öğrencilerin İngilizceyi daha çok nerede öğrendikleri sorulmuş, görüşleri ile kelime seviyeleri karşılaştırılmıştır. Çoğunluk İngilizceyi okuldan öğrendiğini belirtmiş, fakat okul dışından öğrendiğini belirtenlerin kelime seviyeleri anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Son olarak, önceki çalışmalar Türk EFL bağlamı ile ele alınarak değerlendirilmiş, İngilizce Öğretmenleri ve yabancı dil programı yapıcılara öneriler ile sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of previous studies, this study focused on the role of Online Informal English Learning (OILE) activities in the daily lives of 9th- and 10th-graders in Turkey and tried to explain which informal activities they engaged in more frequently. In addition, it aimed to reveal the relationship between students' out-of-class English activities and their English vocabulary levels. To achieve the aim of the research, a quantitative research method was adopted. The students' daily OILE activities and frequencies were collected using a questionnaire, and their vocabulary levels were determined by the Vocabulary Level Test (VLT). 247 9th and 10th grade Anatolian High School students participated in the study. The results showed that the students in the study were regularly and frequently exposed to English text, audio, and videos through online informal activities. In this context, it was determined that the OILE activity that the students included in the study were most frequently exposed to English through listening to music in English, followed by watching English-speaking videos. It has been observed that a significant amount of time is devoted to movies, and TV series & shows, and it has been found that English-spoken media are mostly watched with Turkish or English subtitles. Playing English single and multiplayer computer games, on the contrary, were among the least preferred activities. In multiplayer games, English interactions are mostly based on writing and reading skills. In addition to this, encounter to or using English on social media was mostly through following social media accounts, sharing English content via messages, and searching on and reading websites; texting in English was the rarest OILE activity. 10th graders spend more time in activities such as social media, messaging, and websites than 9th graders, and that especially their habits of playing computer games differ between genders. Vocabulary levels differed between the 10th- and 9th-graders, and the VLT scores of the 10th-graders were significantly higher. A positive correlation between OILE and word-level emerged from the analysis. This correlation showed a positive correlation, especially with watching videos and reading websites. Within subtitle habits and VLT, watching Turkish dubbing and Turkish subtitled media was negatively correlated, while watching with or without English subtitles was positively correlated with VLT. Finally, students were asked where they learned their English, and their opinions and vocabulary levels were compared. The majority stated that they learned English from school, but the vocabulary levels of those who stated that they learned it outside of school were significantly higher. Finally, previous studies were evaluated by considering the Turkish EFL context and concluded with suggestions for English Teachers and policymakers.