Sa'd B. Ebî Vakkâs'ın rivâyetlerinin tespit ve tahrici
Citation extraction (takhrij) and confirming the hadith narrations by Sa'd İbn Abî Waqqâs
- Tez No: 609086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Rasûlullah'ın (s.a.v.) henüz hayatta iken cennetle müjdelediği on kişiden biri olan Sa'd b. Ebî Vakkâs'ın hayatı, şahsiyeti ve rivâyetleri konu edilmiştir. Çalışma giriş ve iki bölüm şeklinde hazırlanmıştır. Girişte, ilk olarak konunun önemi ve amacından bahsedilmiştir. İkinci olarak araştırmanın sınırları belirlenerek metodu ortaya konulmuş ve istifâde edilen temel kaynaklar zikredilmiştir. Birinci bölümde, Sa'd b. Ebî Vakkâs'ın hayatı ve hadis rivâyetindeki yeri ortaya konulmuştur. Hayatı, Hz. Peygamber (s.a.v.) ve dört halife ile münasebeti göz önünde bulundurularak tetkik edilmiştir. Hadis rivâyetindeki yeri ise, onun rivâyetteki titizliği ile birlikte hadis aldığı zevât ve kendisinden rivâyette bulunan kimseler bağlamında incelenmiştir. İkinci bölüm, tamamen Sa'd b. Ebî Vakkâs'dan nakledilen rivâyetlere ayrılmıştır. Öncelikle hadis ilminin temel kaynakları olan meşhur dokuz hadis kitabındaki rivâyetleri (mükerrerler dâhil) tahric, tahkik, tasnif ve tercüme edilmiştir. Neticede Sa'd b. Ebî Vakkâs'ın menâkıbıyla ilgili sekiz, diğer rivâyetleriyle ilgilide otuz sekiz konu başlığında 478 hadis ele alınmıştır. Sonuç ve bibliyografyadan sonra ek kısmında Sa'd b. Ebî Vakkâs'dan nakledilen hadislerin kaynaklarını ve muhtevalarını görebilmek adına da bir tablo hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, the character and the narratives of Sa'd ibn Abî Waqqâs, one of the ten companions of Prophet Muhammad (pbuh) who was promised paradise, were discussed. The study comprises of an introduction and two other parts. The importance and objectives of the subject were firstly mentioned in the introduction part. Secondly, after setting the framework of the research, the methodology was introduced and primary references benefited were mentioned. In the first part, the life and the state of Sa'd ibn Abî Waqqâs in the hadith narrations were presented. His life was analysed by taking his relationship with Prophet Muhammad (pbuh) and the first four caliphs into consideration. His state in the hadith narrations was analysed within the context of his attention to narrations, along with the persons he narrated the hadiths from and the persons narrated hadiths from him. The second part was completely separated for the narratives narrated from Sa'd ibn Abî Waqqâs. Firstly, his narrations (including mukarrar hadiths) in the Kutub-i Tis'a, which are the fundamental resources of hadith studies, were extracted, verified, classified and translated. Eventually, under eight titles related to Sa'd ibn Abî Waqqâs's anecdotes and under thirty-eight titles related to his other anecdotes, 478 hadiths were reviewed. After the conclusion and bibliography parts, a table was added in the appendices in order to see the sources and contents of the hadiths narrated by Sa'd ibn Abî Waqqâs.