Serbest zamanlarını gençlik merkezlerinde değerlendiren üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyum, yaşam doyum ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
The investigation of leisure time satisfaction, life satisfaction and happiness of university students who spend their leisure times in youth centres
- Tez No: 609110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, serbest zamanlarını Gençlik Merkezlerinde değerlendiren üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyum, yaşam doyum ve mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezlerinde serbest zaman faaliyetlerine katılan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin farklı fakültelerinde eğitim alan 18-29 yaş aralığındaki 250 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen Serbest Zaman Tatmin Ölçeğinin kısa versiyonu, Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen Oxford Mutluluk Ölçeğinin kısa versiyonu (OMÖ-K) ve Diener, Emmons, Laresen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler t testi, Bağıntılı Örneklem t testi, Kruskal-Wallis Testi, ANOVA Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları ışığında, serbest zaman doyum ortalama puanı ile cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Yaşam doyumu ve mutluluk ortalama puanlarının cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Serbest zaman doyum, yaşam doyumu ve mutluluk ortalama puanları, yaş ve öğrenim durumu açısından gruplar arasında anlamlı düzeyde herhangi bir farklılık göstermemektedir. Serbest zaman doyum ve yaşam doyumu ortalama puanları aile gelir durumu açısından gruplar arasında anlamlı düzeyde herhangi bir farklılık göstermemektedir. Mutluluk ortalama puanları ile aile gelir durumu açısından anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Aile gelir durumuna bağlı mutluluk düzeyinin artış göstermesi dikkat çekici bir bulgudur. Serbest zaman doyum ortalama puanı ile Gençlik Merkezlerine gelme sıklığı değişkeni açısından anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Gençlik Merkezlerine gelme sıklığı her gün, haftada bir ve ayda bir olan öğrencilerin serbest zaman doyum ortalama puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların serbest zaman doyumu, yaşam doyumu ve mutluluk ortalama puanları arasında anlamlı derecede orta düzeyde bir korelasyon bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the levels of leisure time satisfaction, life satisfaction and happiness of university students who spend their leisure time in Youth Centres. In this study, 250 university students aged between 18-29, who participated in leisure time activities in Youth Centres of Muğla Provincial Directorate of Youth and Sports, involved in different faculties of Muğla Sıtkı Koçman University. In order to collect the data of the research, the Personal Information Form prepared by the researcher, the short version of the Leisure Time Satisfaction Scale developed by Beard and Ragheb (1980), the short version of the Oxford Happiness Questionnaire developed by Hills and Argyle (2002) and Life Satisfaction Scale developed by Diener, Emmons, Laresen and Griffin (1985) was used. Independent Samples t-test, Paired-Sample t-test, Kruskal-Wallis Test, ANOVA Test and Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data. In light of the research results, a significant difference was found in terms of leisure time satisfaction average score and variety of gender. Life satisfaction and happiness did not differ significantly on average points, according to gender. Leisure time satisfaction, life satisfaction, and happiness did not show any significant difference between the groups in terms of age and education level. The average points of leisure time satisfaction and life satisfaction did not differ significantly between the groups in terms of income. Happiness is significantly different in terms of average points and the state of madness. The increase in the level of happiness related to income status is a remarkable finding. There was a significant difference in terms of leisure time satisfaction scores and frequency of coming to Youth Centres. A significant difference was found in the average scores of leisure time satisfaction of students whose frequency of coming to Youth Centres differs every day, once a week and once a month. There was a significant moderate correlation on average between leisure time satisfaction, life satisfaction and happiness of the participants in the research.