Gençlik merkezlerinde serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin sözel beceri düzeylerinin bazı demografik değişkenler ışığında incelenmesi (Malatya ili örneği)
Investigation of social skill levels of individuals participating in leisure activities in youth centers in the light of some demographic variables (the case of Malatya province)
  1. Tez No: 658243
  2. Yazar: ELİF NARİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Malatya ilindeki gençlik merkezleri faaliyetlerine katılan bireylerin, sosyal beceri düzeylerini demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot Araştırma örneklemi için Gençlik merkezlerinde katılım gösteren bireylerin sosyal beceri düzeylerinin görünüş sıklığı(p) 50% ve görülmeyiş sıklığı(q-1) 0,5 yanılma düzeyinin t değeri 1.95 ve göz yumulabilir hatanın(d) 0.05 olarak alındığında örneklem büyüklüğünün Aralık 2018 itibariyle 22.342 evrenden en az Örneklem grubunu 379 katılımcıdan oluşacağı hesaplanmış, gençlik merkezlerinde rekreatif etkinliklerine katılan 381 gönüllü katılımcı evreni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla ölçek formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Veri analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma analizinden, sosyal beceri puan ortalamalarının anlamlı farklılıkların belirlenmesinde parametrik testlerden 'T Testi' ve 'ANOVA' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the social skill levels of individuals who participated in the activities of youth centers in Malatya province according to demographic variables. Materials and Methods: For the research sample, when the appearance frequency (p) of the social skill levels of the individuals participating in youth centers is 50% and the frequency of absence (q-1) is 0.5, the t value of the error level is 1.95 and the tolerable error (d) is 0.05, the sample size is 22,342 as of December 2018. It was calculated that the minimum sample group from the universe would consist of 379 participants, and 381 volunteer participants who participated in recreational activities in youth centers formed the population. A scale form was used to collect data in the study. SPSS program was used to analyze the data. In data analysis;“T Test”and“ANOVA”, which are parametric tests, were used to determine the meaningful differences of social skills score averages from frequency, percentage, average, standard deviation analysis.