Gençlik merkezlerinde hizmet kalitesi algısı (Akdeniz Bölgesi örneği)
Perception of service quality in youth centers (Mediterranean Region example)
- Tez No: 572017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Serbest zamanın etkin ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi modern toplumların önem verdiği bir kültür kavramı haline gelmiştir. Bu araştırma çalışmasında da, Akdeniz Bölgesinde bulunan Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin'de yaşayan 9-37 yaş arasındaki gençlerin okul dışında kalan zamanlarını etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmeleri için olanak sağlayan gençlik merkezleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ve gençlerin boş zamanlarını etkin duruma dönüştürme amacıyla bu kurumlardan ne ölçüde faydalandıklarını öğrenmek ve aynı zamanda gençlik merkezlerinden hizmet alma açısından hangi etkinlikler yapılması gerekliliği ile ilgili öneriler ve düşünceler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Anket çalışması şeklinde olmak üzere hazırlanan anketler Gençlik Merkezilerine aktif olarak gelen farklı mesafelerde ikamet etmekte olan uzun ve kısa süreli üyeliği bulunan toplam 886 gönüllü kişilerin katılımıyla oluşturulmuştur. 2016 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Bölgesinde bulunan (Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş) Gençlik Merkezindeki boş zaman etkinliklerine katılan gençler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır.Sahip oldukları serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları ve gençlik merkezlerinden hizmet alma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anket formuyla ulaşmış olduğumuz araştırma bulgularına göre araştırmamıza katılmış olan gençlerin yaş, cinsiyet, eğitim, aile gelir seviyesi ve aktif olarak (kayıtlı) etkinlilere katılma, gençlik merkezine ulaşım süresi, aktivitelerden faydalanma sıklığı ve üyelik süreleri değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada literatüre katkı sağlayacak sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre; araştırma grubunu oluşturan toplam 886 katılımcının 394'ü kadın iken 492'si erkektir.
Özet (Çeviri)
The effective and efficient evaluation of free time has become a cultural concept of importance to modern societies. In this research study, the youth who allow young people between the ages of 9 and 37 living in the Mediterranean region to evaluate their time outside the school effectively and efficiently how much they know about their centers and the extent to which young people benefit from these institutions in order to make their free time effective, as well as what activities should be held in terms of receiving services from youth centers. it is aimed to develop suggestions and thoughts on the necessity. Surveys prepared in the form of survey scans were created with the participation of a total of 886 volunteers with long and short-term memberships who are actively residing at different distances to the Youth Centers. In the 2016 academic year, young people attending leisure activities in the Youth Center in the Mediterranean Region (Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş) constitute the universe of research. Their free time assessment habits and their level of service from youth centers have been tried to be determined. According to the findings of the survey, the results that will contribute to the literature were reached in this study, which was conducted to determine the statistically significant differences between the age, gender, education, family income level and active (registered) population participation, time to reach the youth center, frequency of use of activities and membership periods. According to the results of the study, 394 of the 886 participants in the research group were female and 492 were male.