A study on investigation of using a student centeredin structional model from perspectives of K-12 teachersin a private school
Özel bir kurumda K-12 öğretmenlerinin bakış açısından öğrenci merkezli öğretim modeli kullanmaya yönelik algıların incelenmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 609112
  2. Yazar: EZGİ DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma özel bir okulda çalışan K-12 öğretmenlerinin 2BM adlı öğrenci merkezli öğretim modelini kullanmalarına yönelik algılarını ortaya çıkarmayı amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Öğretmenlerin öğretimde kullandıkları öğrenci merkezli öğretim modelinin güçlü ve zayıf yanları, oluşturduğu fırsatları ve uygulamalarını tehdit eden unsurlara yönelik algıları bir SWOT ölçeğine dayanarak açıklanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Ankara Çayyolu bölgesinde bir özel okulda görev yapan ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde çalışan 100 öğretmendir. Araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen algıları SWOT ölçeği kullanılarak katılımcılardan veri toplanmıştır. Hazırlanan ölçeğin Cronbach Alfa Geçerlilik Katsayısı .92 olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin algılarını ortaya çıkarmak için dört çözümlemeli açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucu öğretmenlerin güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit altboyutlarındaki algıları ortaya çıkmıştır. Bu altboyutlara ait geçerlilik katsayılar da sırasıyla .94, .84, .80 ve .76 olarak bulunmuştur. Bağımsız örneklemler t-Testi'nin sonuçları kadın öğretmenlerin fırsatlara yönelik algılarının erkeklere göre daha yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Yine bağımsız örneklemler t-Testi göre daha önceki deneyimlerinde öğrenci merkezli bir öğretim modeli kullanan öğretmenlerin güçlü yanlara ve tehditlere yönelik algılarının daha fazla olduğunu açıklamıştır. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yaş, deneyim, akademik derece, fakülte ve branş gibi değişkenlerin öğretmen algılarına etkisini ortaya çıkarmak için yürütülmüştür. Varyans analizi sonuçlarına göre yabancı dil öğretmenlerinin tehdit altboyutuna yönelik algılarının fen bilimleri öğretmenlerinden anlamlı şekilde farklılaştığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to explore the perceptions of K-12 teachers' towards using a student-centered instructional model, which is called the 2BM instructional model, in a private school context through employing a crosssectional survey design. For that purpose, a teacher perception SWOT scale was developed and it measured the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of using a 2BM instructional model. The Cronbach Alpha Reliability Coefficient value for the scale was found to be. 92, which is a satisfactory result. The reliability coefficients of the strengths, weakness, opportunities, and threats factors were. 94, .84, .80, and. 76, respectively. The sample of the study included 100 teachers who were teaching at the primary school, secondary school and high school teachers of a private school in Ankara, Çayyolu district. Independent samples t-Test findings revealed that female teachers have higher perceptions of the opportunities they have when using a student-centered instructional model than male teachers do. T-Test findings also suggested that teachers who previously used student-centered instructional model have a higher perception of strengths and threats than teachers who did not use a student-centered instructional model before. One-Way ANOVA test findings reveal that the effect of age, experience, academic degree, faculty, and field of teaching for foreign language teachers indicated that they perceived more threats in adopting student-centered instruction compared to science teachers.