Ortaokul öğrencilerinin bilimsel okuryazarlıkları ile bazı bireysel farklılıklar arasındaki ilişkinin incelenmesi: Harran örneği
Investigation of the relationship among secondary students' scientific literacy and some individual differences: Harran case
  1. Tez No: 609113
  2. Yazar: AYCA AYMİLA ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin alan bağımlı- alan bağımsız bilişsel stilleri ve bilimsel muhakeme becerileri ile bilimsel okuryazarlık düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Harran ilçesi merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 devlet okulunun 6., 7. ve 8. Sınıflarında okuyan toplam 360 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ortaokul öğrencilerinin alan bağımlı/bağımsız bilişsel stillerini belirleyebilmek için Oltman, Raskin ve Witkin tarafından geliştirilmiş olup, Çakan tarafından Türkçeye çevrilmiş olan Gizlenmiş Şekiller Grup Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin mantıksal düşünme becerilerini ölçmek için Tobin ve Capie tarafından geliştirilen Mantıksal Düşünme Yetenek Testi ve bilimsel okuryazarlık düzeylerini belirlemek için Fives ve arkadaşları tarafından hazırlanan Bilimsel Okuryazarlık Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin testlere verdiği cevaplara göre toplam puanlar elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi ve F-testi tekniklerinden ANOVA kullanılmıştır. Grupların alt boyutları arasındaki muhtemel etkileşimlere ise Post-Hoc teknikleri ile bakılmıştır. Analiz sonuçlarında, bilimsel okuryazarlık düzeyi ile mantıksal düşünme becerileri ve bilişsel stiller arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca bilişsel stiller ve mantıksal düşünme becerileri arasında da anlamlı bir ilişki görülmüştür. Çalışmaya katılan öğrencilerin daha çok alan bağımlı bilişsel stiline sahip olma eğiliminde olduğu ve alan bağımsız stiline sahip öğrencilerin bilimsel okuryazarlık düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma sonunda ilgili alanyazın ile bulgular karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate whether there is a relationship between scientific literacy and scientific reasoning skills and independent cognitive styles. The research group of the study consisted of 360 students in the 6th, 7th and 8th grade of 4 public schools affiliated to the Ministry of National Education in Harran district of Şanlıurfa province in 2018-2019 academic year. In this study, Oltman, Raskin and Witkin developed the Hidden Shapes Group Test which was translated into Turkish by Çakan to determine the field dependent / independent cognitive styles of secondary school students. The Logical Thinking Ability Test developed by Tobin and Capie was used for the measurement of logical thinking skills and the Scientific Literacy Test prepared by Fives et al. Total scores were obtained according to the answers given by the students to the tests. SPSS 22.0 statistical package program was used. Descriptive statistics, Post Hoc test, t-test, ANOVA and correlation were used for data analysis. According to the results of the analysis, there are significant correlations between scientific literacy and cognitive styles and between scientific literacy and logical thinking skills. It was also observed that the students who participated in the study had more field dependent cognitive style tendency and the students who had field independent style had higher scientific literacy level. At the end of the study, the findings were compared with the related literature and discussed.