Mimari tasarım eğitiminde öğrencilerin yaratıcılığını arttırma üzerine bir öneri : tasarla-yap yaklaşımı
A suggestion on increasing the creativity of students in architectural design education : Design-build approach
  1. Tez No: 609165
  2. Yazar: MERVE USKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda, tasarım eğitimi konulu çalışmaların tasarım sürecine ve yaratıcılık kavramına odaklanması nedeniyle, tasarım stüdyolarında farklı öğrenme yöntemlerinin uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Mimari eğitimde amaç, yaratıcı ve özgün mimar adayları yetiştirmek olup; tasarlama eyleminin öğretildiği tasarım stüdyolarında, öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirici yöntemlerin uygulanması önem arz etmektedir. Yaparak öğrenme, bireysel deneyime dayanması ve öğrencilere etkileşimli bir öğrenme ortamı sunması nedeniyle, yaratıcılığı arttıran bir yöntem olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, mimari tasarım eğitimi, yaratıcılık ve tasarla-yap stüdyosu kavramları detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Bu doğrultuda, tez çalışmasında ortaya konan hipotezin doğruluğunu belirlemek için bir alan çalışması yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında, literatür taramaları ile tasarım atölyelerinde yerinde yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda bir anket formu hazırlanmış ve bu anket Türkiye genelinde farklı mimari tasarım anlayışına sahip olmaları esasına göre seçilmiş üniversitelerdeki mimarlık öğrencilerine uygulanmıştır. Anket formuna verilen yanıtların değerlendirilmesi sonucunda, yaparak öğrenme yönteminin, öğrencilerin yaratıcılık seviyelerini olumlu yönde etkileyen kaydadeğer bir yöntem olduğu tespit edilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, because the focus of studies on design education, are on the design process and the concept of creativity has made it necessary to apply different learning methods in design studios.While the aim of architectural education is to educate creative and original architect candidates; in the design studios where the act of designing is taught, it is important to apply methods that improve students' creativity. Learning by doing is considered as a method to increase creativity, as it is based on individual experience and provides an interactive learning environment for students. In this context, the concepts of architectural design education, creativity and design-build studio were examined in detail. In order to determine the accuracy of the hypothesis put forward in the thesis, a field study was fulfilled. In the scope of this research, a questionnaire was prepared in line with the data obtained from the literature surveys and on-site interviews and observations in design studios and this questionnaire applied to the students of architecture in the universities that selected to have different architectural design perception in Turkey. As a result of the evaluation of the answers given to the questionnaire form, learning by doing method was found to be a significant method that positively affected the creativity levels of the students and suggestions have been developed.