Hanönü yeraltı bakır madeninin bilgisayar destekli tasarımı ve planlanması
Mine planning and design of a copper mine in Hanonu using integrated mining software
- Tez No: 609167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ATİLLA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş güvenliğini, üretim verimliliğini ve katma değeri en az yatırımla en üst düzeye çıkaracak olan yeraltı madencilik yönteminin seçimini yapmaktır. Maden planlama süreci oldukça karmaşık olup birden çok madencilik dalını içermektedir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür, kaya mekaniği, maden jeolojisi, havalandırma, patlatma tasarımı, üretim planlama ve maden tasarımı. Maden planlamacının amacı, söz konusu işletmenin güvenli, çevresel olarak sürdürülebilir ve sosyal olarak kabul edilebilir planlar tasarlamaya ve uygulamaya yönelik olmalıdır. Madencilik faaliyetlerinin başarısındaki en önemli faktör bu alanda yapılacak fizibilite çalışmaları sonucunda ortaya çıkan kar oranları üretimin devam edip etmeyeceğine karar verecek olan esas husustur. Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. işletmesinde halihazırda faaliyette olan Hanönü bakır madeni açık işletme olarak çalışmaktadır. Örtü kazı miktarından dolayı açık işletme bazı cevher noktalarını almakta ekonomik olmadığından bu bölgelerin yeraltı üretim yöntemleriyle alınmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to select the underground mining method that will maximize work safety, production efficiency and added value with minimum investment. The mine planning process is very complex and consists of many technical branches of the mining discipline, including rock mechanics, mine geology, ventilation, blasting design, planning and mine design. The objective of the mine planner should be to design and implement safe, environmentally sustainable and socially acceptable plans for the enterprise in question. The most important factor in the success of mining activities and what will decide if feasibility studies will continue on construction and development; is the state of economy. The necessity of an optimum utilization of a mineral resource in order to add as much value as possible to the mining operation requires the continuous updating of the mining operation plan and the rapid implementation of the emerging value added opportunities.