Investigation of ergonomic risks in manufacturing sector using quick exposure check method
İmalat sektöründe çalışanlar üzerindeki ergonomik risklerin hızlı maruziyet değerlendirme metodu ile incelenmesi
  1. Tez No: 609182
  2. Yazar: ECEM İNALÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL, DR. MURAT CAN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ergonomik riskler, imalat sektöründe çalışanların günlük işlerinin doğası gereğince oldukça yaygındır. Kötü ergonomik koşullardan kaynaklanan yaralanmalar ve kas-iskelet sistemi hastalıkları, bu sektörde çok sık karşılaşılan ciddi sağlık sorunlarındandır. Bu nedenle, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik, kayıp iş sürelerini azaltmak ve iş gücünün verimliliğini artırmak için ergonomik risklerin araştırılması kritik önem arz eder. Ergonomik risk analizi, kas-iskelet sistemi hastalıklarına sebep olabilecek faktörlerin belirlenebilmesi ve kontrol stratejilerinin oluşturulması için önemlidir. Bu tezin amacı, ergonomik risklerin imalat sanayisinde çalışanlar üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmaktır. Bu hedef doğrultusunda, çalışanların ergonomik doğasına aykırı risk etmenlerinin saptanması ve uygunsuz çalışma koşulları kaynaklı risk faktörlerinin ve MSD'leri ortadan kaldırabilmek için gerekli kontrol faaliyetlerinin belirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Çalışmada izlenen araştırma metodu üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, ergonomik riskler, Hızlı Maruziyet Değerlendirme metodu kullanılarak araştırılmıştır. Sonrasında, toplanan anket formları analiz edilerek risk değerlendirmesi yapılmıştır. Son olarak ise, tespit edilen ergonomik riskleri ortadan kaldırmak için gerekli iyileştirmeler önerilmiştir. Araştırma bulguları ve elde edilen sonuçlar, CNC-5 eksenli çoklu işleme operatörlerinin çoğunun sırt, omuz/kol ve boyun kısımlarında çok yüksek maruziyet puanlarına sahip olduğunu ve teknolojik olarak gelişmiş makinelerin ergonomik risk seviyelerini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Bu araştırmanın beklenen katkısı, imalat sektöründe çalışanlar üzerinde Hızlı Maruziyet Değerlendirme metodolojisini uygulayarak potansiyel riskleri tanımlamak ve bu risklerin ortadan kaldırılabilmesi için iyileştirmeler önermektir.
Özet (Çeviri)
Ergonomic risks are prevalent in the manufacturing industry due to the nature of the daily tasks completed by employees. Injuries and musculoskeletal disorders that result from poor ergonomics are some of the most commonly observed and severe kind of injuries in manufacturing. Therefore, investigating ergonomic risks towards improvement of the workplace is critically important for decreasing lost times and increasing effectiveness of the workforce. Ergonomic risk analysis is essential to specify the factors that potentially cause musculoskeletal disorders and to generate control strategies. The main objective of this research study is to investigate ergonomic risks in the manufacturing industry. The elements of this main objective include identifying the sources of hazards that do not comply with the ergonomic nature of employees and determining the control actions to eliminate MSDs and risk sources resulting from inappropriate working conditions. Research methodology followed in this study has three main stages. At first ergonomic risks are investigated using Quick Exposure Check method by making observation. Then, the collected data via questionnaires are analyzed and risk assessment is carried out. Finally, essential potential counter-measures are recommended in order to eliminate or reduce the ergonomic risks. Research findings and obtained results revealed that the majority of the CNC-5 axis multi-spindle operators got very high exposure scores in their back, shoulder/arm and neck part of body and technologically advanced machines significantly reduces ergonomic risk levels. The expected contribution of this research study is applying QEC methodology in manufacturing sector to identify the potential risks and propose improvements to eliminate these risks.