Yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal enfeksiyonlara neden olabilecek intravasküler kateterlerdeki kolonizasyonun araştırılması
  1. Tez No: 60919
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışma, yoğunbakım ünitelerinde tedavi olan hastalara uygulanan intravasküler kateterlerdeki kolonizasyonu tesbit ederek, intravasküler kateterlerden kaynaklanan önlenebilir infeksiyonların önemini vurgulamak ve daha sonraki çalışmalara ışık tutmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimas- yon Anabilim Dalı ile İç Hastalıkları Anabilim Dalı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde en az üç gün yatan ve intravasküler kateter uygulanan 30 hasta oluşturmuştur. Bir hasta gözlem formu kullanılarak, hastalara uygulanan kateterler, damara giriş yeri, cinsi ve kullanım süresi yönünden, hastalar; yaşı, cinsi, hayati belirtileri, antibiyoterapi ve kortikoterapi kullanımı, yatış süresi ve inflamasyon bulguları yönünden izlenmiştir. Hastalardan (kateter ucu, kateter giriş yeri ve lastik set'den) alınan örneklerin kültür sonuçları özetlenirse:. 30 hastadan % 56.6'sının (17 hasta) kateter uçların da kolonizasyon görülmüştür.. Hastalardan alınan toplam 142 örneğin % 73.2'sinde (104 örnek) mikroorganizma üremesi görülmüştür.Toplam 45 kateter ucu incelenmiş, bunların % 48.8' inde (22 kateter ucu) kolonizasyon görülmüştür. Kateter uçlarındaki mikroorganizmalar ile deri yüzeylerinde üreyen mikroorganizmalar arasındaki. benzerlik araştırıldığında, 19 hastanın % 78.74'ünde (15 hasta) kateter ucu ile deri yüzeyindeki mikroorganizmanın aynı cins olduğu tespit edilmiştir. 9 Kateter uçlarındaki mikroorganizmalar ile lastik setde üreyen mikroorganizmalar arasındaki benzerlik araştırıldığında, 19 hastanın % 73.68'inde (14 hasta) kateter ucu ile lastik setteki mikroorganizmanın ayni cins olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 54 SUMMARY This research work has been planned to find out the colonization of infection causing organisms on the intra vascular cathethers, so that these infections can be treated and limited. The 30 patients are selected from those who have been hospitalized at least for three days, and for whom intra vascular "cathethers have been used in this period, are the anestheziology and Reanimaton and Coronary Intensive Care Units of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty. The cathethers are classified according to the insertion site the kind of the cathether and the period of being used. The patient are classified according to the age, sex, vital functions, antibiotherapy and corticotherapy using, the period of hospitalization, the symptoms of inf lamination. The samples are taken from the tips of the cathethers, the insertion site and from the plastic sets. The culture results are as follows: Colonization is found at the tips of the cathethers in 17 of the 30 patients 56.6%. Totally, 142 samples have been taken, and in 104 of them (73.2%) organisms populations occured.- 55 - Totally 45 catheters tips have been searched and on 48.8% (22 cathethers tips) of them colonization is seen. When the similarity is searched between organisms who have been seen at the cathether tips, and the skin, populating organisms it is found that for the 15 of the 19 patients (78.74%) organisms that are present at the cathether tips are the same kind which are present on the skin. When the similarity is searched between the bacterias who have been found at the cathether tips and the bacterias who have been found at the plasitc sets, it is seen that for the 14 of the 19 patients (73.68%) the bacterias are of the same kind.