Sağlık merkezlerinde RİA uygulanan kadınların fizyolojik, sosyoekonomik ve kültürel yapılarının RİA komplikasyonlarının görülmesine olan etkisi
  1. Tez No: 60918
  2. Yazar: NURDAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aile planlaması çalışmaları, dünyada hızla artan nüfusun meydana getireceği açlık, işsizlik, yüksek ana ve çocuk ölüm oranı, konut yetersizliği gibi sorunların önlenmesi amacıyla sürdürülmektedir.Bu.amaca yönelik modern veya geleneksel kontraseptif yöntemler kullanılmak tadır. Son yıllarda ülkemizde giderek artan oranda etkin bir yöntem olan RİA'lardan yararlanılmaktadır. Çalışmamız, sağlık merkezlerinde RİA uygulanan kadınların fizyolojik, sosyoekonomik ve kültürel yapılarının RİA komplikasyonlarının görülmesine olan etkisini saptamak amacıyla planlanmıştır.Araştırma kapsamına alınan toplam 109 deneğin 40' ına SSK Okmeydanı Hastanesi Aile Planlaması polikliniğinde, 69' una SSYB Şişli Aile Planlaması Merkezi*nde RİA uygulanmış olup, uygulamayı takiben 4 aylık periyod süresince kontrole gelip gelmedikleri poliklinik kayıt defterinden izlenerek kontroldeki muayene bulguları kaydedilmiştir. Kadınların sosyoekonomik düzeyini, obstetrik ve menstrüel anamnezini,RİA hakkındaki bilgisini ölçmek ü- zere çok sorulu bir anket formu uygulanmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Kadınların genellikle 21-50 yaş grubunda ve okur-yazar, ilkokul mezunu oldukları görülmüştür.Menstrüel hijyen alışkanlıklarının aylık gelir düzeyleri ve öğrenim durumları ile bağıntılı olarak olumlu yönde değişiklikler gösterdiği gözlenmiştir. Deneklerimizin çoğunluğunun EÎA hakkındaki bilgiyi komşu veya arkadaşından edindiği ve genellikle ye tersiz bilgi sahibi oldukları belirlenmiştir. Kadınlarımızın 67.9' u periyodik kontrole geldiğinden sadece 74 denek komplikasyonlar yönünden izlenebilmiştir. Kontrole gelen deneklerin İ» 79.7' sinde komplikasyon görülmemiş, 20.3' ünde başta infeksiyon olmak ü- zere çeşitli komplikasyonlar saptanmıştır.Uygulama sonrası özellikle infeksiyon komplikasyonunun yüksek oranda görülmesinde geçirilmiş genital yol infeksiyonun ve uygulamada asepsi-antisepsi tekniğinin tam kullanılmaması nın etkili olduğu gözlenmiştir. Deneklerin öğrenim durumunun, JtİA' yi uygulayan kişinin ve RÎA'nın tipinin komplikasyon görülmesinde rol oynamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of family planning is to reduce problems such as hunger, unemployment, high ratio of mother and child death and accommodation insufficiency attributed to highly increasing world population. Modern and traditional contraceptive methods orientated to this aim have been used, and in our country intra uterin devices have been applied as they have become increasingly effective during recent years. In this study, we planned to establish the eefects of IUD complications on the physiologic, socio economic and cultural nature of the women applied* with IUD at a health center. This study includes 109 cases, 40 of which have been carried out in SSK Okmeydanı Hospital Family Planning Out-patients1 clinic and 69 in SSYB Şişli Family Planning Center, the applicants having been checked for four months after the application, and the findings have been recorded according to the clinic enrolments which showed whether the applicants attended the clinic for checking or not. To evaluate the socio-economic level of the women, their obstetric and menstrual histories and the knowledge a bout IUD, a questionnaire has been used and the results have been established.-86- It has been found out that most of the women, were about 21-30 years old »could read and write and graduated from a primary school. It has also been observed that their menstrual hygienic habits showed a progress in connection with their educational level and monthly income. Most of the women who took part in this survey haven' t got adequate knowledge about IUB> but only that they learned from their friends and neighbours. As % 67.9 of the applicants have attended the clinic for periodic checking» it has been possible to observe only 74 cases on complications. f<> 79.9 of the cases proved no complications, İ» 20.3 had various complications, mostly infections.lt has been observed that the rate of infection being high is due to a passed genital track infection and not being able to apply the asepsy-antisepsy technique exactly. The educational level of the applicants, the person applying IUD,and the type of IUD have no effecting role on the complications.