Hemodiyalize devam eden hastalarda hijyenik bakımın sağlanmasında hemşirelik etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 60923
 - Danışmanlar: DR. KAMERYA BABADAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Araştırma, Kronik Böbrek Yetmezliği nedeni ile düzenli olarak hemodiyalize devam eden hastaların hijyenik bakımlarının bağımsız bir şekilde kendileri tarafından sağlanmasında, hemşirelik etkinliklerinden eğitim ve bakımın değerlendirilmesi amacı ile planlanmıştır. Örneklemi, İ.Ü. 1st. Tıp Fak. Dahiliye Kliniği Suni Böbrek Merkezine düzenli olarak devam eden 20 hastadan oluş muştur. Veri toplama aracı olarak bir anket formu kullanılmış ve hastalarla tek tek görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve student't testleri kullanılmıştır. Hastaların kişisel özellikleri arasında yaş, cinsi yet, medeni durum, öğrenim düzeyi, meslek, gelir düzeyi, yer leşim yeri ve süresi, sağlık güvenceleri saptanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; birim hemşiresinin uyguladığı eğitim programının kapsamında fistül, deri, tırnak ve ağız bakımlarıyla yer vermesi (sonucu) hastaların bu tür hijyenik bakımlarını kendi-kendilerine, bağımsız olarak ger çekleştirebileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to determine the effectivness of given education, about hygienic care on the patients in hemodialysis unit by the nurse. The study was carried out in the hemodialysis Unit of the Faculty of Medicine of Istanbul University. Data was collected by using a guestionnaire form to 20 patients, before and after given education. Assesed deamogrophic characteristics were as like; the age, sex, Living places, educational and socioeconomical Levels of the patients. The following results were obtained; Before education most of the patients had knowledge about their fistiil's ca re. After the education in addition to their knowledge they hod learned and carried out by themselves all the procedu res a bout grooming skin and special cares of skin and mounth in an independence way.