Histerektomi ameliyatının kadında yaratacağı depresyonun incelenmesi ve bunun giderilmesinde hemşirenin etkinliği
  1. Tez No: 60924
  2. Yazar: FATMA ETİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışma, histerektominin kültürümüz kadınlarında yapacağı olumsuz fiziksel ve psiko-sosyal etkilerini, ameliyat öncesi verilen kapsamlı hemşirelik bakımı ve eğitim ile ne düzeyde giderilebileceğini araştırmak.amacıyla planlanmıştır. Marmara Üniversitesi Hastanesi ve SSYB Zeynep-Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde histerektomi ameliyatı olmuş 22 deney, 20 kontrol ol mak üzere toplam 42 hasta araştırma grubunu oluşturmuştur. Medeni durum, çocuk sayısı, eğitim ve sosyo ekonomik durum gözönüne alınmaksızın sadece değerlendirmeyi direkt olarak etkileyebileceği düşünülen habislik etmenini uzaklaştırmak için myomlu ve 15-45 yaş arası kadın hastalar seçilmiştir. Deneklerin değerlendirilmesinde;. Görüşme cetveli: Deneklere sosyo- ekonomik ve kültürel yapılarını saptamak amacıyla 26 soruluk görüşme cetveli karşılıklı görüşülerek doldurulmuştur.. Hamilton'un depresyon ölçeği: 25 sorudan oluşan bu ölçek, deney grubuna kap samlı hemşirelik bakımı ve eğitim, kontrol grubuna ise rutin hasta bakımı veril dikten sonra ameliyatın 5 ve 7. günleri arasında uygulanmıştır. Deneklerin yaş, medeni durum, yaşadıkları yer, evlilik yılı, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek, aylık gelir durumu gibi bilgilerin yanı sıra, kadınlık organlarının önemlilik sırası ve eğitimin önemlilik sırasına etkisi, ameliyat sonrası kaybettiklerini düşündükleri kadınlık yetenekleri ve depresyon düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamına alınan deneklerin büyük bir çoğunluğu en önemli kadınlık organlarının uterus olduğunu belirtmişlerdir. Deney grubu deneklerin % 13. 63 'ünün, kontrol grubu deneklerin % 55' inin histerektomi ameliyatının cinsel yaşamlarım olumsuz yönde etkileyeceğini düşün dükleri saptanmış ve her iki grub arasındaki fark istatiksel olarak ileri derecede anlamlı bulunarak, toplumumuzdaki bireylerin cinsel organları ve bunların fonksiyonları ile ilgili bilgi gereksinimi içinde oldukları anlaşılmıştır.Denekler depresyon yönünden incelendiğinde,kendileri ne kapsamlı hemşirelik bakımı ve eğitim verilen deney grubu ile, konu ile ilgili bilgi verilmeyen ve. rutin hasta bakımı verilen kontrol grubu denekler arasındaki depresyon puan orta laması farklı istatiksel olarak çok ileri derecede anlamlı bulunmuştur (P< 0.001). Araştırmamızda uterusun çıkarılmasıyla sonlanan histerektomi ameliyatın dan sonra cinsel yaşamın sürdürülemiyeceği, en önemli kadınlık organının uterus olduğu düşünceleri, deneklerde ağırlık kazanarak ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği belirlenmiştir. Bulgularımızın sonuçlarından da anlaşıldığı gibi bu alanda hemşireye büyük sorumluluk düşmektedir.
Özet (Çeviri)
- 34 - S. SUMMARY * This study is aiming to determine the negative effects (physical and psycho social) of hysterectomy on our female patients and if these negative effects could be by intensive nursing care and education. In our study we studied 22 patients as our study group and 20 patients as control group who were operated at Marmara University and Social Health Ministry Hopsital Zeynep-Kamil. Selection criteria were, patients who were sexually active and had no malignancy. Our patients were between IS and 45 years old and with bening m yom as. In our study we used the following methods to evaluate our patients.. Information form: 26 questions were asked to our patients in order to determi ne their social-economical and cultural levels.. Hamilton's depression scale: This scale which has 25 questions was applicated post-operation after 5 or 7 days to study group after intensive nursing care and informing them about the operation and to control group after routine patient care. Patients' ages, marriages, living places, years of their marriages, number of babies, edi cation levels, occupations, economical levels and import ancy order of the sexual organs and the effect of education to this importancy order, their. " thoughts about their sexual loss after the operation and depression levels were determined. Most of the patients defined uterus as their most important sexual organ. In our study we found 13.63 % of the patients in the study group and 55 % of the patients in the control group to be effected negatively and they were thinking negatively about their coming lives. Th£ difference between these two groups was found statistically significant, and more positive for the study group.- 35 - After evaluation of the depression seal a of these two groups, we found the difference statistically significant (P40.001). Results of this study showed us that uterus is accepted as the most im portant sexual organ by our females and hysterectomy without information and intensive nursing care will cause an increase in depression. Our females need information and education about their sexual organs and sexual lives. According to us this responsibility belongs nurses.