İç hastalıkları acil polikliniğine başvuran hasta ve ailesinin beklentileri
  1. Tez No: 60922
  2. Yazar: NURHAN GÜMRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRDEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabil im Dalı Acil Polikliniğine başvuran hasta ve hasta yakınlarının beklentilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Acil Polikliniğine başvuran hastalar ve hasta yakınlarından oluşmaktadır. Veriler, hazırlanan görüşme cetvellerini kullanarak toplanmıştır. Araştırmamız 30 hasta ve 40 hasta yakını olmak üzere toplam 70 denek üzerinde yapılmıştır. Sonuçlarımıza göre, deneklerimizin çoğu, acilin kolay ulaşılabilir bir yerde olmasını, fiziksel ortamın yaşam koşullarına uygun düzenlenmesini, hijyenik bakımın aileler ta rafından verilmesini, muayenelerinin hemen yapılmasını, tedavi ve bakımın temiz bir yatakta devam ettirilmesini, acil ilaçların, üniteden sağlanmasını, beslenmelerinin de hijyenik kurallara uygun bir şekilde hastaneden temin edilmesini, ekibin sabırlı, soğukkanlı, güleryüzlü, anlayışlı, nazik ve kibar, ilgili, bilgili, tecrübeli olmalarını istedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
S.UMMARY The subject of the study is to find out the expecta tions of the patients and their relatives who came to the Emergency Service of the Department of Internal Medicine, Istanbul University Istanbul School of Medicine. Da:ta group of the research is the patients and their relations who accompanied and who applied to the skid Emer gency Service. Data is --collected using questionnaires. Study was made with a total of 70 persons, 30 of them patients and the rest their a companing persons. Our results shawed that the majority of the patients interrogated. wanted the following:. The Emergency Service to be in an accesible location.. Physical enviroment to be arranged according to living conditions.. Hygienic ministrations to be given by the families.. Medical examinations to be done promptly.. Beddings to be frequently changed during patient management and treatment.. Medical unit to provide the emergency medication.. Hospital to provide a hygienically prepared.nutrition.. Medical personnel to be patient, coll, smiling, sympathetic, polite, interested, competent and experienced.