İhracat firmalarının sosyal medya kullanım amaçları- BAİB (Batı Akdeniz İhracatçı Birliği) örneği
Purpose of social media usage of export enterprises- BAIB (Western Mediterranean Exporters Union) example
- Tez No: 609271
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın konusu ihracat firmalarının sosyal medya kullanım amaçlarıdır. Bu çalışmada ihracat firmalarının hangi sosyal medya platformlarını kullandıkları, kullanım frekansları, hangi amaçlarla kullandıkları, kullanıcıların nitelikleri, kullanım süreleri, kullanılan diller gibi pek çok değişkenle aralarında bir benzerlik ilişkisi olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. İhracat firmalarının ticari amaçlı sosyal medya kullanımının ve literatür kaynaklarının az olması en önemli kısıtlardan birini oluşturmakta, bu nedenle bu tez çalışmasının önemini arttırmaktadır. Bu çalışma Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'ne kayıtlı 16 ihracat firması «amaçlı örneklem yöntemi» ile belirlenmiş, toplam 33 soru içeren yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine mülakat tekniği uygulanmıştır. Yazılı Word formatına dönüştürülen sesli kayıtlar, nicel veriler için (ilk 16 soru) SPSS 21.0 ve MS Excell programlarında, nitel veriler için Nvivo 12 programında kelime bulutlarından gruplandırma yapılarak kodlanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Firma imajına katkı sağlamak, Yeni müşteri bulmak, Pazarlama yapmak, Müşteri ilişkileri yönetimi, İnsan kaynakları yönetimi, Firma içinde görüş alış verişi yapmak, AR-GE yapmak amacıyla sosyal medya kullanmaktadır. En çok kullanılan sosyal medya platformları ise kullanım oranları en çoktan en aza doğru; Facebook, LindkedIn, Twitter, Instagram, You Tube ve Pinterest olduğu görülmüştür. Burada en çok kullanılan sosyal medya ile en çok tercih edilen sosyal medya kullanım amaçlarını karşılaştırıldığında; Firma imajı için Facebook, distribütör bulmak ve pazarlama yapmak için LinkedIn ve Twitter kullanıldığı tespit edilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada verilerin elde edilmesinde görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama aracının hazırlanmasında, literatürdeki diğer görüşme formları incelenerek bir taslak hazırlanarak uzman görüşü alınmış ve böylece görüşme formuna son hali verilmiştir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren, BAİB'de kayıtlı 15 ihracat firması amaçlı örneklem olarak belirlenmiş ve bu firmaların sosyal medya uzmanlarıyla mülakat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to reveal export companies' purpose of using social media. In this study, it is aimed to find whether there is a relationship between many variables such as social media platforms used by export companies, social media usage frequencies, their intention for using social media, users' qualifications, usage statistics, and languages used with. Two important diffuculties for this research are limited use of social media and limited researches in this scope. These difficulties increase the importance of this thesis. In this study, 16 export companies registered to the Western Mediterranean Exporters Union is determined by « purposive sampling method» and in-depth interview technique is applied with structured interview form containing 33 questions. Every interview is recorded and then audio recordings are converted to written format. Quantitative data is obtained from answers to first 16 questions and evaluated with SPSS 21.0 and MS Excel. Qualitative data is obtained from other answers, coded by grouping word clouds and evaluated with Nvivo 12. According to the findings; social media is used for increasing the image of the company, finding new customers, marketing, managing customer relationship, managing human resources, exchanging opinions within the company, and doing R & D. Also, most commonly used social media platforms are Facebook, LindkedIn, Twitter, Instagram, You Tube and Pinterest respectively. Findings revealed that, Facebook is mostly used for increasing companies' image. On the other hand, Linkedin and Twitter is mostly used for finding distributors and marketing purposes.