Dış çevre baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisine ilişkin yönetici algılarının analizi
Analysis of manager perceptions related to the impact of external environment pressure on sustainable management practices
- Tez No: 609276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sürdürülebilir yönetim günümüzde üzerinde sıkça durulan ve gittikçe önem kazanan bir konudur. Doğal çevrenin geri dönüşümü zor bir şekilde tahrip olması ve bu tahribatın tüm dünyayı etkiliyor olması bu konuda işletmeleri çeşitli sorumluluklar alarak sürdürülebilir işletmeler olmaya yöneltmiştir. Bu bağlamda dış çevre baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisine ilişkin yönetici algılarının analizini gerçekleştirmek amacıyla bu tez çalışması ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda çalışmada; Şubat-Haziran 2019 tarihlerinde, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve çalışan sayısı 10 kişinin üzerinde olan işletmelerde 120 yöneticiden anket tekniği kullanılarak elde edilen verilerin analizi ile sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada örneklem alma yöntemi kolayda örneklem olup örneklem ana kütlenin tamamını kapsamaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda çalışmada elde edilen sonuçlara göre müşteri baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Dış çevre baskı unsurlarından sivil toplum kuruluşlarının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisine ilişkin yöneticilerin görüşlerinin düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Dış çevre baskı unsurlarından sosyal medya baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisinin, araştırma kapsamındaki yöneticilere göre yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada dış çevre baskı unsurlarından kanun baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisinin; araştırmaya katılan yöneticilerin görüşlerine göre yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada dış çevre baskı unsurlarından sonuncusu olan rekabet ve taklit baskısının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisinin; araştırmaya katılan yöneticilerin görüşlerine göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamındaki yöneticilerin kadın-erkek, üst-orta kademe yönetici, yaş farklılığı veya çevresel yönetim sertifikası olan veya olmayan işletme yöneticileri arasında dış çevre baskı unsurlarının sürdürülebilir yönetim uygulamalarına etkisine ilişkin görüşleri istatiksel anlamda aynı düzeydedir, farklılık yoktur
Özet (Çeviri)
Sustainable management is an issue that is frequently emphasized and gaining importance. The fact that the natural environment is difficult to recycle and this destruction affects the whole world has led businesses to become sustainable businesses by taking on various responsibilities. In this context, this thesis has been put forward in order to analyze the perceptions of managers about the impact of external environmental pressure on sustainable management practices. In this context; In February-June 2019, the results obtained by using the survey technique were obtained from 120 managers in the enterprises operating in Gaziantep Organized Industrial Zone with more than 10 employees. Sampling method is easily sampled in the research and the sample covers the whole population. The data were analyzed with SPSS 25.0 package program. According to the results of this study, the impact of customer pressure on sustainable management practices was found to be high. It was determined that the opinions of the managers regarding the impact of non-governmental organizations, one of the external environmental pressures, on sustainable management practices were low. It was determined that the opinions of the managers regarding the impact of non-governmental organizations, one of the external environmental pressures, on sustainable management practices were low. The impact of social media pressure, one of the external environmental pressures, on sustainable management practices was found to be higher than the managers in the scope of the research. In the research, the effect of law pressure, one of the external environmental pressures, on sustainable management practices; According to the opinions of the managers participating in the research was found to be high level. In this study, the effect of competition and imitation pressure, which is the last of the external environmental pressures, on sustainable management practices; According to the opinions of the managers participating in the research was found to be high. The opinions of the managers within the scope of the research on the effect of external environmental pressures on sustainable management practices among women-men, upper-middle level managers, age difference or business managers with or without environmental management certificate are at the same level statistically, there is no difference.