Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ölüm olayı karşısındaki anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 60930
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yoğun Bakım Ünitesinde görevli hemşirelerin, çalıştıkları ortasın getirdiği endişenin, stresin yanısıra ölüm olayının getirdiği anksiyeteyi de yoğun şekilde duydukları yat- sınamaz bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin normal çalışma koşullarındaki anksiyete düzeyini belirleyerek, ölüm olayının anksiyeteleri üzerinde yaptığı değişikliği belirlemektedir. Prospektif olarak, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılan bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü» İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Has tanesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Has tanesi, koroner yoğun bakım ünitelerinde yapılmıştır. Deneklerin durumsal ve sürekli anksiyetelerini Ölçmek için, Spielberger' in Durum-Sürekli Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Sonuçlar, yüzdeleme ve“t”testi kullanılarak istatistiksel olarak anlamlılık durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 57 SUMMARY Intensive care unit nurses, not only feel anxiety caused by the loss of a patient, but also stress and uncomfort related to the general conditions of intensive care unit. The aim of this study is to evolvete the anxiety level of intensive care unit nurses, during routine daily work and how the death of a patient itself distracts the anxiety. This study is a prospective and comperative study which is carried out at I.U. Institute of Cardiology, I.U. Faculty of Medicine and I.U. Cerrahpaşa Medical Faculty corony care units. Spielberger ' s state-trait anxiety inventory is used in this study. The statistical significantly of the results are evolveted by using percentage and t-test criteris.