Kardiyoloji servisinde yatan 20-65 yaş grubu akut miyokard infarktüslü hastaların bilgi gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 60931
  2. Yazar: YÜKSEL TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. KAMERYA BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma Kardioloji servislerinde yatan 20-65 yaş grubu AMİ'lü hastaların bilgi alanlarının ve gereksinimlerinin saptanması amacı ile planlanmıştır. Örnekleme Kardioloji Enstitüsünde yatan AMÎ'lü 80 hasta alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu ve görüşme cet veli kullanılmış ve hastalarla tek tek görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, X -testi (chi-square) testleri kullanılmıştır. Hastaların kişisel özellikleri arasında, yaş, cinsi yet, medeni durum, öğrenim düzeyi, meslek, gelir düzeyi, yer leşim yeri ve süresi, sağlık güvenceleri saptanmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre hastaların hastalık tanısı, hareket sınırlılığı ve cinsel yaşama ilişkin konular da bilgi sahibi oldukları, buna karşın hastalık nedenleri, mevcut durumları, diyet tedavi ve hastane sonrası geleceğe yönelik yaşamlarını düzenlemede bilgiye gereksinimleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 66 - SUMMARY The purpose of this study, is to establish the“information needs”of the patients with AMI between the ages of 20-65 years old. This study was carried out in Institute of Cardiologie of Istanbul University, data was collected by using two questionnaire forms to 80 patients. Assesed personal characteristics were as like; the age, sex, living places, educational and socioeconomic levels of the patients. This study was performed to evaluate the level of the information about diagnosis, the causes of myocardial infarc tion, the limitation of activity, diet and sexual life. The following result was obtained; In most of the patients knowledge of the diagnosis and the limitation of activity and nursing intervention were found better than the causes of illness, treatment and diet. So this result was concluded that they have the“information needs”related to their treatment, diet programmes and supportive life model.