Glioblastoma multiforme (gbm) hücre hattına glikojen sentaz kinaz 3 inhibisyonunun, apoptoz ve hücre sinyal yolakları özelinde etkisinin araştırılması
Effects of glycogen synthase kinase inhibitor on gliblastoma multiforme cell line via apoptosis and cell signaling pathways
- Tez No: 609319
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroşirürji, Histology and Embryology, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Malign gliomaların grade IV/V olan tipleri glioblastoma multiformedir (GBM). GBM vakaları için geniş cerrahi rezeksiyon sonrası radyoterapi ve kemoterapi tedavi protokolünü oluşturan standart tedaviye rağmen tümörün nüks etmesi neredeyse bir kuraldır. Tedavideki bu başarısızlıklar doğrultusunda; GBM hücre hatlarında GSK3 inhibisyonu planlanmış ve bu inhibisyonun Epidermal Growth Faktör Reseptör (EGFR) ve Nükleer faktör Kappa Beta (NF-κB) yolakları ile apoptozis sürecine ne tür etki göstereceğinin araştırılması planlanmıştır. Materyal ve method: Çalışmamızda karşılaştırma amaçlı, Glioblastoma (U-87MG) ve normal beyin (SVGp12) hücre hatları kullanılmış ve adı geçen yolaklar immunfloresan analize ve hücre canlılığı testlerine tabi tutulmuştur. Sonuçlar: GBM hattında ilaç uygulanımı sonucunda NF-κB ifadesinin azaldığı görülmüştür. U-87MG SVGp12 hücre hattı ile kıyaslandığında EGF ekspresyonunun fazla olduğu görülmüştür. GSK-3 IX inhibitörü eklenmeyen kontrol grubu ile kıyaslandığında, GBM'de ilaç uygulanımının EGF ekspresyonunu azalttığı görülmüştür. GSK3 inhibitorü uygulanımı sonucunda hem normal beyin hücrelerinde hem de GBM hücre hattında apoptozun arttığı görülmüştür. Bu çalışma ile günümüzde sık görülen ve tedavi konusunda çok fazla yol alınamamış olan bir malign beyin tümörü cinsini, hücresel sinyal yolakları düzeyinde inaktive edebilecek olası terapötik modelin araştırılması için literatüre ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Glioblastoma multiforme is known as the most common and agressive primary brain tumor that approximately 9000 new people are diagnosed every year over the world (1). Grade IV/V types of gliomas are known as glioblastoma multiforme. Despite the totally surgical procedure and following chemoradiotherapy, patients diagnosed with glioblastoma survive less than 24 months and the recurrence of the tumour is almost a rule (2). This failure in treatment, has led researchers to understand the molecular pathogenesis of the disease and cellular signaling pathways Materials and methods: GSK3 inhibition of GBM cell lines planned and the results of this inhibition to the apoptosis process via epidermal growth factor Receptor (EGFR) and nuclear factor kappa Beta (NF-κB) are studied. Glioblastoma (U-87 mg) and normal brain (SVGp12) cell lines used and said pathways were subjected to immunofluorescence analysis and cell viability tests. Results: With the use of GSK3 inhibitor on GBM cell line results as decreased expression of NF-κB. Although increased apoptosis has been shown both brain cell line and GBM cell line with the addition of GSK3 inhibitor. Conclusion: With the help of this study, a common malignant brain tumor that could not be taken too much way about the kind of treatment, light is shed on the literature to investigate the potential therapeutic model that would inactivate the level of cellular signaling pathways.