Evaluation of antiproliferative and antioxidant effect of Smilax excelsa
Smılax excelsa'nın antiproliferatıf ve antioksidan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 810795
  2. Yazar: MARYAM ALHALAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), merkezi sinir sisteminin (CNS) ciddi hasara neden olan agresif bir primer malign tümörüdür. GBM'de kötü prognoz ve düşük sağkalım oranları, mevcut tedavi tekniklerinin etkisizliğinden kaynaklanmaktadır. Yeni ve etkili tedavileri keşfetmek çok önemlidir. Geleneksel tıp, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için tıbbi önemi olan bir bitki olan Smilax excelsa'dan yararlanmıştır. Bu araştırmada, Smilax excelsa etanol ekstraktlarının herhangi bir antioksidan veya sitotoksik özelliği olup olmadığını araştırdık. DPPH radikal yakalama testi, etanol ekstraktının büyük miktarda antioksidan aktivitesi olduğunu gösterdi. Ekstrakt ayrıca C6 glioma hücre hattına karşı doza bağlı sitotoksisite göstererek, antikanser etkilerini düşündüren daha fazla kanıt sağladı. Smilax excelsa'ya çok az sayıda araştırma odaklandığından, çalışmamızın bu hücrelerde yeniliği ve katkısı önemlidir. Ekstraktın glioblastoma hücrelerinde apoptozu tetikleme etkinliği, immünofloresan boyama (IF) ile saptandığı gibi, Bcl2 protein ifadesi azalırken Bax ve Beclin-1 proteinlerinin ifadesindeki bir artışla da gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, Smilax excelsa'nın GBM için etkili tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlayabilecek yeni bir bileşik olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is an aggressive primary malignant tumor of the central nervous system (CNS) that causes severe damage. The poor prognosis and low survival rates in GBM are due to the ineffectiveness of current therapy techniques. Discovering new and effective treatments is essential. Traditional medicine has made use of Smilax excelsa, a plant with medicinal significance, to treat a wide range of diseases. In this research, we investigated whether or not Smilax excelsa ethanol extracts had any antioxidant or cytotoxic traits. The DPPH radical scavenging test demonstrated that the ethanol extract displayed major antioxidant activity. The extract also showed dose-dependent cytotoxicity against the C6 glioma cells, providing more evidence for its potential as a GBM treatment. Since so little prior research has focused on Smilax excelsa, the novelty and contribution of our study are highlighted. The efficacy of the extract to trigger apoptosis in glioblastoma cells was further demonstrated by an increase in Bax protein expression, as detected by immunofluorescence staining (IF) as well as Beclin-1 protein expression was increased while Bcl2 decreased. The results of this study highlight the promise of Smilax excelsa as a possible source of new compounds for the development of efficient treatments for GBM.