Polikliniğe başvuran hastaların tüberkülozu meydana getiren sebepler hakkındaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi
- Tez No: 60933
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma, polikliniğe başvuran hastaların, Tüber külozu Meydana Getiren Sebepler Hakkındaki Bilgilerini in celemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma grubu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, îç Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine baş vuran hastalardan oluşmaktadır. Veriler, hazırlanan bir görüşme cetveli kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan 100 deneğin %65'i (65) kadın, %35 ' i ise (35) erkektir. Araştırma grubunda, ev hanımları ilk sırayı (%49) alırken, deneklerin aylık gelir düzeyleri ile eğitim düzeyleri oldukça düşük bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan deneklerin çoğunun kişisel ve çevre hijyeni konusundaki alışkanlıkları ve bilgileri ye terli bulunmakla birlikte, bazılarının eğitime gereksinmesi olduğu saptanmıştır. Kişisel ve çevre hijyeni konusunda olumlu alışkanlıkları olanların, bilgi eksikliği gözlenmiştir. Bu alışkanlıkların kazanılmasında toplumsal örf ve adetlerin rol oynadığı düşünülebilir. Araştırma grubunun, %80'inin yeterli uyuduğu %71'inin yetersiz beslendiği, %70'inin zararlı alışkanlığının olmadığı%55'inin BCG aşısı olduğu saptanmıştır. Yetersiz beslenmenin, ekonomik düzeylerinin düşük olmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Tüberküloz hastalığına ve korunma yollarına ilişkin bilgileri, eğitim düzeyleri ile paralellik göstermektedir. Deneklerin %70'inin eğitim düzeylerinin düşük olması, nedeniyle toplumun tüberküloz hakkında eğitilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Araştırma kapsamına alınan deneklerin, kişisel ve çevre hijyeni ile tüberkülozla ilgili bazı konularda yeter siz bilgiye sahip olmaları, sosyo-kültür el ve ekonomik düzeylerinin düşük olmasına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to find out the causes of Tuberculosis among patients at out patient clinics. The group under study comprises patients from Istanbul University, Istanbul Facult of Medicine and the Internal Illnesses department out patient clinic. The data vere collected by using a prepared interview questionnaire. Of the 100 patients studied 65 2 (65) were vomen, 35 % (35) men. The income and education levels of the patients were found to be quietc low. Although the knowledge and habits of most of the pati-.ent under study regarding personal and environmental hygiene were found to be adequate, some of them were found to be in need of education. Those who had positive personal and environmental hygiene habits were observed to have inadequate knowledge. Of the group under study 80 % (80) were found to sleep adequately, 71 % (71) to be andernourished, 70 % not to have any harmful habits and 55 % (55) to be BCG vaccinated.- 61 - Their knowledge of means of defence aganst Tuberculo sis was shown to be parallel to their education level. The fact that 70 7. (70) of the subjects were of a low educational level supperts that society has to be educated about Tuberculosis. The lack knowledge of the subjects under study regarding personal and environmental hygiene and Tuberculosis can be connected to their low socio-cultural and economic levels.