0-5 yaş arası yüksek ateşli çocuklarda sağlık kurumuna başvuru öncesi ailenin aldığı önlemler, uygulamalar ve hemşirelik yaklaşımı
  1. Tez No: 60932
  2. Yazar: HATİCE PEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamız, 0-5 yaş arası çocuklarda görülen a taşıtı nedeni, sıklığı, süresi, annenin, ateş hakkındaki "bilgisi, aldığı önlemler ve yaptığı uygulamaları araştırmak amacıyla planlandı. Araştırma grubumuzu Sağlık Sosyal Yardım Bakanlığı Tevfik Sağlam Örnek Sağlık Merkezi ve Sağlık Sosyal Yardım Bakanlığı Sait Çiftçi Kamu Sağlığı Merkezi*ne, ateş ile baş vuran çocuklardan rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilen 89'u kız, 111*i erkek çocuk oluşturdu. Çocukların tümü, sosyo ekonomik bakımdan orta ve düşük düzeydeki ailelerin çocuklarıydı. Ateşin büyüme gelişmeye etkisini değerlendirmek amacıyla, çocukların tartı ve boy uzunluğu alındı, çocuklardan ( % 9)vücut tartısı,(%11,5 ) boy uzunluğu bakımından 3.persentil altında bulundu. Bu çalışma toplumumuzda 0-5 yaş grubunda çocuklar arasında ateşin sık ve yaygın görüldüğü, bu konuda ailelerin bilinçlendirilmesinin önemli olduğu ve bunun içinde çaba sarf edilmesi gereğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present work has an aim., so plotted, to study the causation, insidance, and duration of high-temparature phenominea, found in cases of 0-5 age group children, and the attitude of the particular mother (her knowledge, precausions and app - lications) to a febril child. Of the ill children registered in the Canters,“Terfik Sağlam Örnek Sağlık Merkezi» and ”Sait Çiftçi Kamu Sağlığı Mer kezi“ of the ”Sağlık ve Sosyal Yardın- Bakanlığı", had, only the febril ones, a collection of 89 female and 111 male children been studied. All 200 were young members to low or upper-low socio economic level families. As an attempt to assess the effects of fever over the growth and development of ill children, their weights and heig hts were charted, and the derived average plottings, found to be below the 3rd. percentil curves. tn this country, clear as shows this paper, the fever in 0-5 age group ha3 a high insidental constancy, and due under - standing calls for crucial parantal demand.