1993-2017 yılları arasında Ardahan ilinde yapılan genel seçimler üzerine bir değerlendirme
An assessment on the general elections made in Ardahan between 1993-2017
  1. Tez No: 609334
  2. Yazar: FİLİZ VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma 1993-2017 yılları arasında 1995-1999-2002-2005-2007-2011-2015 tarihlerinde Türkiye'de yapılan milletvekili genel seçimlerini Ardahan ölçeğinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde literatür taraması yapılmış ve siyasal katılım kavramı ve kapsamı ile ilgili bilgi verilerek kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Yüksek Seçim Kurumunun resmi internet sitesinden alınan ve seçim sonuçlarını gösteren verilerin bulunduğu ikinci bölümde ise elde edilen veriler yorumlanarak Ardahan'ın il statüsü kazandığı yıldan bu güne kadar olan seçimlerde hangi siyasal katılım türünü gösterdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Ardahan seçmeninin siyasal katılımına, siyasi partilerin, ülkemizde yaşanan önemli olayların ve ekonomik krizlerin etkisinin olup olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to between 1993-2017 (1995-1999-2002-2005-2007-2011-2015) on Ardahan scale assessment of the general elections of parliament in Turkey. In the first part of the study, literature review is made and conceptual framework is formed by giving information about the concept and scope of political participation. The second part contains the data obtained from the official website of the Supreme Electoral Authority and showing the results of the elections. The data obtained were interpreted and it was tried to determine what kind of political participation Ardahan showed in the elections since the year when it gained provincial status. In addition, the political participation of Ardahan voters, political parties, important events in our country and whether the effects of economic crises were tried to be explained.