Fiziksel engelli çocuklarda ev egzersiz programına uyum ve bunu etkileyen faktörler
Adherence to home exercise programs in physically disabled children and factors affecting this
- Tez No: 609346
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fiziksel engelli çocuklarda rehabilitasyon programının önemli bir parçası olan ve çocukların fizyoterapistlerince aileye evde yapmaları için önerilen ev egzersiz programları ve önerilere ailelerin ne düzeyde uyduklarının belirlenmesi ve özellikle uyumsuzluğun sebeplerinin ortaya konmasıdır. Yöntem: Araştırmaya, en az bir fiziksel engelli çocuğa bakım veren 93 gönüllü birey dahil edildi. Katılımcılarda sosyodemografik bilgiler, çocuğa ait bilgiler, aileye ilişkin bilgiler, fizyoterapi sürecine ait bilgiler sorgulandı, görsel analog skala, uyum anketi, tükenmişlik ölçeği uygulandı. Aynı zamanda her bir çocuk için kendi fizyoterapistinden çocuğun kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi düzeyi ve fizyoterapist bilgi formunu doldurması istendi. Fizyoterapi süreci, ev egzersiz programına uyum, bakım verenin tükenmişlik düzeyi, uyum anketi iç tutarlılığı, fizyoterapist önerileri ile aile uyumu tutarlılığı ve ilişkisi incelendi. Bulgular: Bakım verenler, çocuğun fizyoterapi sürecine katılımının gerekli olduğu (%96,8) ve fizyoterapinin olumlu etkileri olduğu (%94,6) görüşündeydi. Bakım verenlerin tükenmişlik ölçeği skoru ortalamaları 2,56±1,02, uyum anketi iç tutarlılığı yüksek (Cronbach α=.815) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the level of family adherence with home exercise programs which is an important part of the rehabilitation program and recommended by the children's physiotherapists to make the family at home and recommendations for children with physical disabilities and to reveal the reasons of non adherence. Method: The study included 93 volunteers who provided care to at least one physically disabled child. Sociodemographic information, information about the child, information about the family, information about the physiotherapy process were questioned, visual analog scale, compliance questionnaire, and burnout scale were applied to the participants. Physiotherapist was asked to fill the rough motor function classification system level of every child and the physiotherapist information form. Physiotherapy process, adherence to home exercise program, caregiver's burnout level, internal consistency of adherence questionnaire, consistency of family adherence with physiotherapist suggestions were examined. Results: Caregivers were of the opinion that the child's participation in the physiotherapy process was necessary (96.8%) and that physiotherapy had positive effects (94.6%). The average of burnout scale scores of caregivers was 2.56 ± 1.02, and the internal consistency of the compliance questionnaire was high (Cronbach α = .815).