Altın fiyatı ile altın ithalat miktarı, işlem miktarı, Brent petrol ve dış ticaretin etkileşimi
Gold price and the amount of gold imports, transaction quantity, interaction of Brent oil and foreign trade
- Tez No: 609370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde Türkiye'nin 2000 ile 2017 yılları arasında üçer aylık külçe/gr altın fiyatı, altın ithalat miktarı, altın piyasası endeksi, altın işlem miktarı, brent petrol fiyatı, dış ticaret endeksi, USD kuru ve EURO kuru arasında olan ekonomik ilişki istatistiksel olarak modellendirilip; açıklanmaya çalışılmıştır. Temel amacımız altın ithalat miktarı, altın piyasası endeksi, altın işlem miktarı, dış ticaret endeksi, USD kuru ve EURO kurundaki çeyrek dönemlik değişimlerin bir bütün olarak külçe/gr altın fiyatı üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Aynı zamanda altın fiyatıyla bu değişkenler arasında karşılıklı ilişkilerin olup olmadığını varsa bu ilişkilerin derecelerin araştırmaktır. Yapılan regresyon analizi sonucu; cumhuriyet altını fiyatı, brent petrol fiyatı ve dış ticaret endeksinde oluşan değişiklikler altın fiyatını aynı (pozitif) yönlü etkilerken, altın piyasası endeksi, altın işlem miktarı ve altın ithalat miktarında oluşan değişiklikler ters (negatif) yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to model and statistically explain the economic relations between quarterly gold price, gold import volume, the gold market indices, gold trading volume, the price of the oil, foreign trade indices, USD rate and the Euro rates, between 2017 and Turkey 2000. Our main objective is to investigate whether gold import quantity, the gold market index, gold transaction volume, foreign trade index, USD exchange rate and quarterly changes in EURO exchange have a significant effect on the gold price. Meanwhile, we aim to investigate whether there is a mutual relationship between these variables. The regression analysis reveal that; while the price of the gold, the price of the oil and the changes in the foreign trade index affect the gold price in the same (positive) direction, the changes in the gold market index, the amount of gold transaction and the amount of gold imports affect the same variable in the negative direction.