İnşaat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren firmaların kredi taleplerini değerlendirme süreci
The evaluation process of credit demands of firms in the construction sector
- Tez No: 358729
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bankalardan talep edilen kredilerin firmaların faaliyet alanıyla örtüşen ve girdi yaratabilecek bir işte kullanılmasının yanı sıra firmaların aktif pasif dengesi, alacak tahsil kabiliyeti, toplam banka borçları, özkaynak katkısı, firma ve ortakların piyasa itibarı gibi verilerin incelenmesi kredinin geri dönüşü açısından önemlidir. Tez çalışmasında değerlendirmesi diğer sektörlere göre daha zor olan inşaat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren firmaların kredi talebini değerlendirme süreci ele alınmaktadır. İnşaat taahhüt sektörünün değerlendirmesinin diğerlerine göre daha zor olmasının en önemli nedeni farklı muhasebe yapısına sahip olmalarıdır. Çalışmanın amacı değerlendirilmesi zor olan inşaat taahhüt firmalarının mali açıdan ve mali olmayan açıdan değerlendirilmesine ışık tutacak örnekler vermek ve genel olarak sektörün mali yapısını 2009, 2010 ve 2011 yılları için değerlendirmektir. Çalışmada ilk olarak kredinin tanımı, kredilendirme ilkeleri ve inşaat taahhüt firmalarının nakit/gayri nakit kredi gereksinimleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca inşaat taahhüt sektörünün ekonomideki yeri, inşaat firmalarında kullanılan terimler, inşaat işleri ile ilgili terimler, inşaat işlerini üstlenme usullerinden bahsedilmiştir. İnşaat taahhüt firmalarının mali yapıları, muhasebe uygulamaları da verilirken, ayrıca kredi analizi, istihbarat verilerinin analizi, faaliyetleri ile ilgili dikkate alınacak hususlar, mali verilerinde dikkate alınacak hususlara yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, aktarma arındırma örnekleri, mali analiz örneklerine yer verilmiştir. Son olarak temin edilen 164 adet firmanın mali verileri yapılan aktarma arındırma çalışmaları ile olması gereken şekilde düzeltilmiştir. Düzeltilmiş mali veriler üzerinden hesaplanan değer ve oranlar yorumlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda inşaat firmalarının büyük bir kısmının faaliyet hacmi ve aktif büyüklüğünün 2009, 2010 ve 2011 yıllarında artış eğiliminde olduğu görülürken 2011 yılında faaliyet hacmindeki artışın aksine firmaların zarar ettiği görülmüştür. Bunun yanında gerek işletme sermayesini, gerek devam eden işlerin geçici zararlarını gerekse duran varlık yatırımlarını; ağırlıklı olarak özkaynaklarıyla finanse ettiği, bunun yanında kısa vadeli yabancı kaynak ve uzun vadeli yabancı kaynak kullanımına da gittiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using credits in a suitable way with the firms' operations that also add value to firms, also analysing of data on firms' assets-liabilities balance, total bank loans, contribution of equity, morality of firm and its shareholders carry importance in the payback of the loan. In this thesis, the evaluation of the demand for credit of the firms in construction sector which seems harder with respect to the other sectors tried to be discussed. The purpose of this thesis is to give examples that shed light to assess the construction firms in means both qualitative and quantitative sides and assess the general structure of the sector for 2009, 2010, 2011 years. First, the definition of credit, the principles of the credit process and both cash and non-cash credit needs of construction firms are underscored in our work. Additionally financial structure and accounting practices of construction firms are also stated in the thesis. Also credit analysis, analyzing the data obtained by sources of intelligence, other aspects that have to be considered about firms' operations and in the statements of accounts tried to be explained. In the practice part, correction of financial statement accounts and financial analysis examples are given. At last, financial data of 164 firms are taken and necessary corrections are made on these data. The values and ratios calculated on the corrected data are tried to be interpreted. It's found that both level of activities and assests of most of the construction firms are in an increasing pattern in 2009,2010 and 2011. On the other hand despite the increase in the level of activities these firms suffered from losses. Besides, it's observed that these firms tend to finance working capital, temporary losses in the ongonig projects and fixed assets investments, predominanyly with their equity and short and long term liabilities.