Kırmızı dev yıldızlarda yaş-metal bolluğu ilişkisi
The age-metallicity relation in the red giant stars
- Tez No: 609402
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tez çalışmasında kırmızı dev yıldızların tayfsal ve astrometrik verileri kullanılarak Güneş civarındaki evrimleşmiş yıldızlar için yaş-metal bolluğu ilişkisi araştırılmıştır. Tayfsal ve astrometrik veriler, sırasıyla, APOGEE-2 ve Gaia DR2 kataloglarından alınmıştır. Kırmızı dev yıldızlar, etkin sıcaklıkları (Teff) ve yüzey çekim ivmelerinin (log g), sırasıyla, 3,550 ≤ Teff (K) ≤ 5,600 ve 0.5 ≤ log g (cm/sn) ≤ 3.5 aralıkları dikkate alınarak seçilmiştir. Rölatif paralaks ve toplam uzay hızı hatalarına, sırasıyla, σπ/π ≤ 0.1 ve Shata ≤ 9.8 km/sn sınırlamaları getirilerek 62,928 yıldız incelenmiştir. Yaş-metal bolluğu ilişkisinin araştırılmasında kırmızı dev yıldızların Galaksi merkezine (Rgc) ve Galaktik düzleme (Z) uzaklıkları, [/Fe] ve [Fe/H] bollukları dikkate alınmıştır. İnce ve kalın disk/halo bileşenlerine ait kırmızı dev yıldızlar için yaş-metal bolluğu ilişkisinde belirgin bir değişimin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the age-metallicity relation for evolved stars in the Solar vicinity was investigated using spectroscopic and astrometric data of red giant stars. Spectroscopic and astrometric data were provided from APOGEE-2 and Gaia DR2 catalogues, respectively. Red giant stars were selected by taking into account their effective temperature and surface gravity with the ranges 3550≤Teff (K)≤5600 and 0.5≤ log g (cm/s)≤3.5, respectively. 62,928 stars analyzed by applying the constraints on the relative parallax and total space velocity errors. In the investigation of the age-metallicity relation, the distances to the Galaxy centre and the Galactic plane, alpha and iron abundances of the red giant stars were taken into consideration. A significant change in the age-metal abundance relation was determined for the red giant stars of thin and thick disc/halo.