Kırmızı öbek adayı HD 94264 (46 LMi) yıldızının element bolluk analizi
Elemental abundance analysis of red clump candidate star HD 94264 (46 LMi)
  1. Tez No: 726582
  2. Yazar: BETÜL CİVELEKLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TAŞKIN ÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında HD 94264 (46 LMi) yıldızının TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'den (TUG) elde edilmiş yüksek çözünürlüklü (R = 40000) ve yüksek sinyal/gürültü oranına (S/N ≥ 100) sahip tayfları kullanılarak detaylı kimyasal bolluk analizi yapılmıştır. Yıldızın atmosferik parametreleri (etkin sıcaklık (Teff), yüzey çekim ivmesi (log g) ve mikrotürbülans hızı) demir çizgilerinin eşdeğer genişliklerinden itibaren, uyarılma (eksitasyon) ve iyonizasyon dengeleri kurularak tayin edilmiştir. Teff = (4770 ± 70) K, log g = 2.55 ± 0.15, mikrotürbülans hızı = (1.31 ± 0.06) km/sn olarak belirlenmiş ve demir bolluğu [Fe/H] = - 0.14 ± 0.03 olarak hesaplanmıştır. Aşırı ince yapı ve izotopik kaymalar da dikkate alınarak, eşdeğer genişlik ya da tayf sentezi yöntemleri ile hafif tek atom numaralı elementler (Na, Al), alfa elementleri (Ti, Si, Mg, Ca), demir grubu elementleri (Sc, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) ve s-elementleri (yavaş nötron yakalama elementleri) (Sr, Y, Zr, Mo, Ba, La, Ce, Pr, Nd) için kimyasal bolluklar tayin edilmiştir. Ayrıca yıldızın evrim durumu ile ilişkili olan p-elementleri (proton yakalama elementleri) LiCNO element bollukları ve 12C/13C izotop oranı belirlenmiştir. Lityum bolluğu 6707 Å rezonans çizgisinden, oksijen bolluğu 6300 Å de bulunan yasak [OI] çizgisinden elde edilmiştir. Karbon bolluğu 5085 – 5087 Å dalgaboyu aralığında bulunan C2 Swan bandının 5086.2 Å molekül çizgisinden, azot bolluğu 7980 – 8130 Å dalgaboyu aralığında bulunan CN bandı bölgesindeki 7995 Å molekül çizgisinden, 12C/13C izotop oranı 8002 – 8007 Å dalgaboyu bölgesinde bulunan 12C14N ve 13C14N moleküler çizgilerinden hesaplanmıştır. Elde edilen LiCNO bollukları ve 12C/13C izotop oranı değerlendirilerek, yıldızın evrim durumu tartışılmıştır. Evrim yolu modelleri ve eş yaş eğrilerinden itibaren yıldızın kütlesi ve yaşı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında HD 94264 yıldızı için 28 tane elementin kimyasal bolluk analizi yapılmıştır. Bu elementlerden 8 tanesi (C, N, Cu, Zn, Mo, Ba, Ce ve Pr) için ilk kez bolluk değerleri verilerek literatüre kazandırılmıştır. Bu çalışma, TUG'dan gözlemlenerek detaylı kimyasal bolluk analizi yapılan ilk geç tayf türü yıldız çalışmasıdır
Özet (Çeviri)
In this thesis, detailed chemical abundance analysis of HD 94264 (46 LMi) was performed using high resolution (R = 40000) and high signal to noise ratio (S/N ≥ 100) spectra obtained from TUBITAK National Observatory (TUG). Atmospheric parameters of the star (effective temperature (Teff), surface gravity (log g) and microturbulence velocity) were estimated by measuring the equivalent widths and establishing excitation and ionization balances of the iron lines, and they are found to be Teff = (4770 ± 70) K, log g = 2.55 ± 0.15, microturbulence velocity = (1.31± 0.06) km/s, while iron abundace [Fe/H] was calculated as – 0.14 ± 0.03. Chemical abundances of odd atomic numbered light elements (Na, Al), alpha elements (Ti, Si, Mg, Ca), iron group elements (Sc, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) and s – elements (slow neutron capture elements) (Sr, Y, Zr, Mo, Ba, La, Ce, Pr, Nd) were determined and hyperfine structures and isotopic shiftings were taken into account in the calculations. In addition, abundances of LiCNO which are p – elements (proton capture elements) and 12C/13C isotope ratio which both are associated with the evolution of the star, were determined. The lithium abundance was obtained from the 6707 Å resonance line, and the oxygen abundance was obtained from the forbidden [O I] line at 6300 Å. The carbon abundance, nitrogen abundance and 12C/13C isotope ratio were calculated from 5086.2 Å molecular line of the C2 Swan band which covers the wavelength range of 5085 – 5087 Å, 7995 Å molecular line which is located in the CN band region covering the wavelength range of 7980 – 8130 Å, and 12C14N and 13C14N molecular lines which are present in the 8002 – 8007 Å wavelength region, respectively. By evaluating the obtained LiCNO abundances and 12C/13C isotope ratio, the evolutionary status of the star was discussed. The mass and age of the star have been determined from evolutionary track models and isochrones. In this thesis study, chemical abundance analysis of HD 94264 were performed for 28 elements, for the 8 of those elements (C, N, Cu, Zn, Mo, Ba, Ce and Pr) abundances were given for the first time and brought to the literature. This is the first chemical abundance analysis study of a late type star which is observed at TUG.