Iğdır ilinde yabancı otların biyolojik mücadelesindepotansiyel öneme sahip curculionidea (Coleoptera)türlerinin belirlenmesi
Determination of potential importance curculionidae(Coleoptera) species in biological control of weeds inIğdır province
- Tez No: 609403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÖZÜAÇIK, PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Iğdır ilinde tarım ve tarım dışı alanlarda bazı yabancı otlar üzerinde beslenen Curculionidae (Coleoptera) familyasına ait türlerin belirlenmesi amacıyla 2016 yılında Mart-Kasım ayları arasında yürütülmüştür. Doğa araştırmaları kapsamında bir hafta aralıklarla yabancı otların üzerinde yaşayan Curculionidae türlerinin ergin, yumurta, larva ve pupa dönemleri incelenmiştir. Ayrıca böceklerin ergin öncesi dönemleri laboratuvarda konukçu bitkileriyle birlikte kültüre alınmıştır. Konukçu olan bitkilerin teşhisi amacıyla herbaryumları hazırlanmıştır. Bu çalışma sonucunda 4 cinse ait 11 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Larinus latus (Herbst, 1783), L. onopordi (Fabricius, 1787), L. inaequalicollis Capiomont, 1874, L. turbinatus Gyllenhal, 1835, L. iaceae (Fabricius, 1775), L. curtus Hochhuth, 1851, L. minutus Gyllenhal, 1835, L. syriacus Gyllenhal, 1835, Lixus cardui Olivier, 1807, Rhinocyllus conicus (Froelich, 1792) ve Thamnurgus pegani Eggers, 1933' dir. Türlerin lokalite bilgileri, konukçuları, kısa biyolojileri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca ergin böceklerin görünümleri ve biyolojik dönemlerin beslendikleri bitki kısımlarına ait fotoğraflar eklenmiştir. Söz konusu türlerin toplamda 11 tür bitki üzerinde beslendikleri belirlenmiştir. Bu türlerin biyolojik mücadele etmeni olarak potansiyele sahip oldukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the species belonging to Curculionidae (Coleoptera) family feeding on some weeds Iğdır province in 2016 between March and November. In the content of field research, adult, egg, larvae and pupa stages of weevil species living on weeds were investigated in one weeks gaps. In addition to, immature stages of weevil species were cultured with their host plants in the laboratory. The herbariums of the host plants were prepared for identification. As a result of this study, 11 species belonging to 4 genera were identified. These species are Larinus latus (Herbst, 1783), Larinus onopordi (Fabricius, 1787), L. inaequalicollis Capiomont, 1874, L. turbinatus Gyllenhal, 1835, L. iaceae (Fabricius, 1775), L. curtus Hochhuth, 1851, L. minutus Gyllenhal, 1835, L. syriacus Gyllenhal, 1835, Lixus cardui Olivier, 1807, Rhinocyllus conicus (Froelich, 1792) and Thamnurgus pegani Eggers, 1933. Information about localities, hosts, distributions in the world and Turkey with a short biology of species were presented. In addition, photograps on general habitus of adult stage of the species and biological stages associeted with plant parts they feed on were added. It was determined that these species were fed on a total of 11 species of plants. It was concluded that these species can have potantial as biological control agents.