Experimental and numerical investigation of ballisticimpact behaviour of high strength aluminium plates
Yüksek mukavemetlı alümınyum levhaların balıstıkçarpma davranıslarının deneysel ve sayısal olarakıncelenmesı
  1. Tez No: 609415
  2. Yazar: GÜRALP BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Zırhlı araç tasarımında kullanılmak üzere, balistik çarpı¸sma durumunu incelemek için hibrit bir çözüm metodu kullanılmı¸stır. Bu hibrit çözüm yöntemi, Yapısal Sinir A˘gı (YSA) ve Sonlu Elemanlar (SE) çözücüsünü içermektedir. YSA modeli için MATLAB, SE çözücüsü olarak da LSDYNA® kullanılmı¸stır. Bu amaçla, ilk olarak balistik testler gerçekle¸stirilmi¸s, mermi çıkı¸s hızları ve giri¸s derinlikleri ölçülmü¸stür. Gerçekle¸stirilen balistik testler ile SE modeli do˘grulanmı¸stır. SE modeli do˘grulamasından sonra, farklı zırh kalınlıkları için SE analizleri yapılmı¸s ve sonuçlar YSA modelinde kullanılmak üzere kaydedilmi¸stir. Farklı zırh kalınlıkları için YSA modeli ve SE yöntemi sonuçları kar¸sıla¸stırılmı¸s ve YSA modelinin do˘grulaması yapılmı¸stır. Do˘grulanan YSA modeli MATLAB® SIMULINK®'e aktarılmı¸s ve balistik çarpı¸sma sonuçlarını kısa sürede tahmin edebilen bir gereç yapılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
A hybrid solution method was used to examine the ballistic collision situation to be used in armored vehicle design. This hybrid solution method includes an Artificial Neural Network (ANN) and a Finite Element (FE) solver. MATLAB was used for ANN model, and LSDYNA® was used as FE solver. For this purpose, first ballistic tests were performed, and projectile residual velocities and depth of penetrations were measured. The FE model was confirmed by ballistic tests. After the FE model validation, FE analyses were performed for different armor thicknesses, and the results were transferred in the ANN model. The ANN model and FE method results were compared for different armor thicknesses, and the ANN model was validated. The validated ANN model was transferred to MATLAB® SIMULINK® and a tool that is capable of predicting the results of ballistic collision in a short time.