Ultra yüksek molekül ağırlıklı polietilen (UHMWPE) kaskın balistik darbe etkisi altındaki davranışının deneysel ve nümerik incelenmesi
Experimental and numerical investigation of ultra high molecular weight polyethylene (UHMWPE) helmet behaviour under ballistic impact
  1. Tez No: 901754
  2. Yazar: İSMAİL FURKAN SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Modern kasklar konvansiyonel savaş durumlarında ve asimetrik askeri çatışmalarda askeri personelin baş bölgesini koruyan giyilebilir bir zırh çeşididir. Günümüzde kullanılan, modern, en gelişmiş balistik kasklar düşük ağırlık, yüksek balistik performanslarıyla UHMWPE balistik kompozitlerinden üretilmektedir. Bu tezde UHMWPE balistik kaskın üretim prosesleri gerçekleştirilmiştir ve dünya standartlarında hafif yüksek performanslı balistik bir kask üretilmiştir. Üretilen UHMWPE balistik kaskın, NIJ-0106.01 standardına göre balistik performansı deneysel olarak incelenmiştir. Kaskın beş farklı bölgesine 9 mm FMJ tehditler ateşlenmiş ve kaskın deformasyonu ve kompozit hasar mekanizmaları incelenmiştir. Deneysel olarak testleri gerçekleştirilen kask için nümerik bir model oluşturulmuştur, deneysel olarak incelenen parametreler nümerik model ile karşılaştırılmış ve nümerik olarak da incelenmiştir. Tez kapsamında oluşturulan nümerik modellerle deney sonuçları arasında oldukça iyi bir yakınsama sağlanmıştır. Balistik darbe etkisi altındaki UHMWPE kasklarının penetrasyon mekanikleri çözümlenmiş ve literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern helmets are a type of wearable armour that protects the head area of military personnel in conventional combat situations and asymmetric military conflicts. Modern ballistic helmets are manufactured from UHMWPE ballistic composites with low weight and high ballistic performance. In this thesis, the production processes of the UHMWPE ballistic helmet were carried out and a lightweight high performance ballistic helmet was produced at world standards. The ballistic performance of the produced UHMWPE ballistic helmet was experimentally investigated according to NIJ-0106.01 standard. 9 mm FMJ threats were fired at five different parts of the helmet and the deformation of the helmet and composite damage mechanisms were examined. A numerical model was created for the helmet tested experimentally, the parameters examined experimentally were compared with the numerical model and examined numerically. A very good convergence was achieved between the numerical models created within the scope of the thesis and the experimental results. Penetration mechanics of UHMWPE helmets under ballistic impact have been analysed and introduced to the literature.