Yatak yaralarında soğuk, sıcak ve mersol kombinasyonu ile sadece mersol uygulamasının tedavide etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 60944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırma, dekübitus' ülserlerinin tedavisinde soğuk, sıcak ve mersol ile sadece mersol uygulamasının tedavide etkinliklerini saptamak amacıyla yüzeyel dekübitus ülserli 30 vaka üzerinde yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen veriler gözlem formu ile toplanmıştır. Kullanılan gözlem formu, Norton ve arkadaşlarının geliştirdiği skaladan yararlanılarak düzenlenmiş olup, hastaların demografik özelliklerini, yara iyileşmesini etkileyecek faktörleri ve yaranın klinik özelliklerini içermektedir. Veriler, yüzdelik, t testi, Mann-Whitiiey U testi, x2 önemlilik testi, korrelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. tstatistiki değerlendirme sonucunda, dekübitus ülserlerinin tedavisinde soğuk sıcak-mersol uygulamasının sadece mersol uygulamasından daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARY The goal of this study is to show the effects of cold- hot-mercurochrome and only mercurochf ome application on decubitus wounds with 30 patients. The results were collected by special data forms which were derived from the scale of Norton et al. which include the demographic specialities, factors affecting wound healing and specialities of the wound. The results were analysed with Student t-test, Mann- Whitney U test, Chi-square test, correlation and regression analysis. Our findings showed that cold-hot-mercurochrome application was more effective in wound healing than mercurochrome application only.