Elektro konvülsif tedavi uygulanacak psikiyatri hastalarında gözlenen korku ve anksiyetenin giderilmesinde terapötik hemşirelik yaklaşımının etkisini araştırmak
- Tez No: 60945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Psikiyatri kliniğine kabul edilen hastada, hasta ne ortamının yabancılığı,, tanımadığı kişiler, bilinmeyen aletler, işlemler, korkutucu kurallar, tedaviler, klinik ortamda yaşanan günlük olaylar ve ilişkiler hastanın anksiyete ve korkusunu arttırır. Bu çalışmanın amacı, EKT öncesi hastada artan korku ve anksiyeteyi, giderme yada azaltmada terapötik hemşirelik yaklaşımının önemini saptamaktır. Deneysel ve karşılaştırmalı olan bu araştırma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri kliniğinde 30 psikotik hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Vakaların durumluk ve. sürekli anksiyetesini ölçmek ve değerlendirmek için kişisel bilgi anketi ve farklı skalalar (anksiyetenin psiko-fizyolojik belirtileri skalası, stai form TX-1 ve Stai form TX 2) kullanılmıştır. Sonuçlar yüzdeli,“t”testi ve ki kare testi kullanılarak istatiksel yönden değerlendirilmiştir. Sonuç olarak terapötik hemşirelik yaklaşımı alan deney grubunda kontrol grubuna göre durumluk anksiyetesinde anlamlı bir azalma bulunmuştur (P / 0.001).
Özet (Çeviri)
- 48 - ?SUKKAHY Unknown conditions, equipments: procedures, en- viorement, treatments, rutins, interpersonal relations, and fear full rules increase the anxiety and fear of pati ent who is admitted to a psychiatric unite. The aim of this Study is to determine tae Impor tance of a therapeutic nursing approache. İn order to re duce or eleminate of Patients anxiety and fear which inc rease prior E.C.T. This research which is an experimental and com- porsion one is carried out at psychiatric clinic of medi cal faculty of Istanbul University, by Studying on 50 psychotic patients. A questionnaire of personal informati on and different scales (Scale of psychalogical and physi- oligical signs of anxiety, Scale of self evaluation, scale of stai form TX 1 and S tax form TX 2) has been used to mea sure and evalute the trait and state anxiety of the cases. Results were evaluate d istatistically by useing percentage,“t”test and chi quare test.