Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaları tehdit eden hastane enfeksiyonlarının kaynakları
- Tez No: 60946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Postoperatif Yoğun Bakım Ünitesi' nde yatan hastalarda gelişen enfeksiyon kaynaklarının saptanması amacıyla uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında bireysel hasta gözlem formu kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesi, yüzdelik ve X önemlilik testi ile yapıl- Araştırmanın sonuçlarını özetlersek; 10 !u (% 26.31) kadın, 28 'i (% 73.68) erkek olan toplam 38 vakadan 20 'sinin (% 52.63) patojen mikroorganizmalarla kolonize oldukları belirlenmiştir. Mikroorganizma üremesinin en fazla İ.V. sistemlerde olduğu saptanmıştır. Toplam 26 personelden % 29. 4 'ünün boğaz ve burun sekresyonunda patojen mikroorganizma ürediği görülmüştür. Personelin % 24 'ünün Staphy lococcus aureus taşıyıcısı olduğu bulunmuştur. Çevre havasından alınan örneklerin kültüründe saptanan mikroorganizmaların % 59 'unun direk temasla, % 45.45' inin hava yoluyla taşınan patojenler olduğu belirlenmiştir. İki vakada çevreden hastaya, iki vakada da hastadan çevreye mikro organizma yayıldığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the sources of infection in the Postoperative Intensive Care Unit in the Cardiology Institute. Patient follow up forms were used in data collection and data were analyzed in percentage and chi-square tests. Results were as follows; There were 38 patients: 10 female (26.31%), 28 male (73.68%). 20 of 38 patients (52.63%) were colonized with pathogenic microorganisms. The most common site for colonisation were I.V. lines. 29.4% of the 29 intensive care unit personnel, had pathogenic mic roorganisms in the throat and nasal secretions. 24% of the intensive care unit personnel were found to be carriers for Staphylococcus aureus. Cultures taken from the environment (air) of intensive care unit showed that 59% of pathogenic microorganisms were transmitted directly and 45.45% were air born. In two cases there was bacterial infiltration from the environment to the patient and vice versa in the two others.