İnfertil çiftlerin bilgileri, uygulamaları ve infertilitenin psiko-sosyal değerlendirilmesi
- Tez No: 60947
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 72 - 7. ÖZET Çalışma, infertil çiftlerin bilgi düzeyleri, uygu lamaları ile inf ertilitenin evlilik kurumuna olan etkisi ni saptamak amacıyla planlanmıştır. Fırat üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği ' ne başvuran infertil çiftlerden rastlantısal olarak seçilen 70 infertil çift araştırma grubunu oluşturmuştur. Kadın ve erkek denekler için hazırlanan ayrı anket formları hasta ile karşılıklı görüşülerek uygulan mıştır. Deneklerin yaş, öğrenim, meslek, aylık gelir durumu, yerleşim yeri, ilk evlilik yaşları, evlilik sürüleri, aile tipi, eş seçme biçimleri gibi bilgilerin yanısıra tedavi amacıyla başvurdukları yerler, harcadık ları para miktarları, uyguladıkları yöntemler ve bu yön temlerin sağlıkları üzerine etkisi, ailede çocuğun gerek liliği, neden istendiği, çocuksuzluğun boşanma üzerine ve karı-koca geçimi üzerine olan etkisi, evlat edinme konusundaki düşünceleri ve cinsel bilgileri araştırıl mıştır. Kadın deneklerin % 8.57'sinin tedavi amacıyla geleneksel tedavi yöntemlerinden sadece yerel ebeden, % 47.14'ünün diğer kaynaklardan, % 30'unun ise hem yerel ebe hem de diğer kaynaklardan yöntem öğrendikleri ve koca-karı ilacı uygulayan kadın deneklerin % 59.4'ünün sağlıkları üzerine olumsuz etki yaptığı saptanmıştır.- 73 - Kadın ve erkek deneklerin ailede çocuğu kesinlikle gerekli olarak gördükleri ve kadın deneklerin % 54.3'ünün çocuksuzluğun karı-koca ilişkisini olumsuz yönde etkile diği görüşünde oldukları anlaşılmıştır. Erkek deneklerin % 35.71 'inin eşinin kesinlikle çocuğu olmaması durumunda ileride belki boşanmayı ya da eşinin üstüne kuma getirme yi düşündükleri görülmüştür. Toplumumuzda çocuk aile için vazgeçilemeyecek bir unsur olarak değerlendirilmektedir. öyleki çocuksuzluk karı-koca arasında anlaşmazlık, boşanma nedeni olabilir. İnfertil kadınlar çocuk sahibi olabilmek için birçok geleneksel tedavi yöntemlerine başvurmakta ve bu uygula malardan sağlıkları olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle kadın ve erkeklerin genel sağlık bilgi düzeylerinin yükseltilmesi gereklidir. Bunun yanında cin sel eğitimin ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemi açık tır. Her iki alanda da hemşireye büyük görev ve sorumlu luklar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
- 7* - 8- SUMMARY This study was undertaken in order to ascertain the levels of knowledge of infertile couples in relation to the effects of infertility on marriage. Seventy infertile couples attending the Gynecology Department of Fırat University Research and Application Hospital were selected as the sample for the study. Two questionnaires, designed for the male and female subjects respectively, were completed in separately administered interviews. In the study the following variables were taken into consideration: 1. age; 2. educational level; 3. occupation; 4. income level; 5. place of residence; 6. the age of the individuals at marriage; 7. duration of marriage; 8. family type (ie nuclear /extended ) ; 9. method in which partners selected each other (ie whether or not the marriage was arranged); 10. places of previous treat ment; 11. cost of treatment; 12. methods used for treating infertility; 13- the effects of these methods on the individuals' health; 14. the opinions of the couples in relation to the descirability/necessity of children in the family; 15. reasons for.wanting children; 16. the effects of infertility on the relationship and whether or not divorce was considered because of infertility; 17. the opinions of the individuals about adoption; 18. the levels of sexual knowledge.- 75 - The findings of this research were based on analysis of the data obtained from the questionnaires. These findings may be summarised as follows: a) 8.57 % of the female subjects had been treated only by the local midwife; b) 4 7-14 % of the subjects had used other sources of treatment; c) 30 % had used both a local midwife and folk medicines; d) 59.4 % were affected negatively by the traditional methods of treatment. It was also found that both the male and female subjects thought having children was a very important aspect of marriage..According to 54.3 % of the female subjects infertility has a negative effect on the relationship. Moreover 35.71 % of the male subjects thought of divorce or having another woman if it became certain that their wife was infertile. In our society children are seen ' as an important aspect of family life. Infertility may affect a relation ship negatively or lead to divorce. For this reason many women with a low level of education use traditional folk medicines to treat infertility and are affected by them adversely. All the findings indicate the necessity of general health education and sex education for both males and females. The findings also show the need to develop primary health care. In all these areas the role and responsibility of the nurse is of prime importance.