Akut myokard infarktüslü normotansif ve hipertansif hastaların serum parathormon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum parathormone levels of normotensive and hypertensive patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 609480
  2. Yazar: S. AHMET AKIN
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, akut myokardinfarktüsü geçiren 10 normotansif ve 10 hipertansif hastanın serum parathormon ve elektrolit düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. 6'sı erkek 4ü kadın, yaşları 34-68 arasında değişen (ortalama 50.82±11.32) 10 hipertansif ve yine 6 erkek 4 kadın, yaşları 36-71 arasında değişen (ortalama 56.04±10.61) 10 hipertansif hasta koroner bakım ünitesinde tedavi gördükleri süre içinde çalışmaya alındı. Yaşlıların birinci ve yedinci günü serum parathormon, kalsiyum, magnezyum ve fosfat düzeylerini saptamak için kan örneği alınan hastaların belirgin bir metabolik, endokrin, hepatik veya renal patolojileri yoktu. Normotansif hastaların birinci ve yedinci gün parathormon ve elektrolit değerleri normal sınırlar içinde bulundu. Hipertansif gruba ait sonuçların değerlendirilmesinde, birinci ve yedinci güne ait serum elektrolit düzeyleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptanamadı. Birinci güne ait ortalama PTH düzeyi belirgin olarak yüksek bulundu. Normotansif grubun birinci gün PTH ortalaması ile karşılaştırıldığında hipertansif grubun değeri anlamlı olarak yüksek bulundu. (p< 0.05) Yedinci gün PTH ortalamaları karşılaştırıldığında yine hipertansif grup ortalaması istatiksel açıdan anlamlı olarak yüksekti. Bu bulgular,paratiroid bezi aktivitesinin hipertansif hastalarda normotansifpopulasyondan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlar parathormon aktivitesi artışının esansiyel hipertansiyon patogenezinde önemli role sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the serum parathormone and electrolyte levels of 10 normotensive and 10 hypertensive patients with acute myocardial infarction. 10 hypertensive patients, 6 males and 4 females, ages 34-68 (mean 50.82 ± 11.32), and 6 males 4 females, ages 36-71 (mean 56.04 ± 10.61), during the period of treatment in the coronary care unit was included in the study. Patients whose blood samples were taken to determine serum parathormone, calcium, magnesium and phosphate levels on the first and seventh days of the elderly did not have any obvious metabolic, endocrine, hepatic or renal pathologies. Parathormone and electrolyte values ​​of the normotensive patients on the first and seventh days were within normal limits. In the evaluation of the results belonging to the hypertensive group, no statistically significant difference was found between the serum electrolyte levels of the first and seventh days. The average PTH level for the first day was significantly higher. Compared with the first day PTH average of the normotensive group, the value of the hypertensive group was found to be significantly higher.