Anteroseptal akut miyokard infarktüsü geçiren eski hipertansif ve normotansif vakalarda erken dönemde gelişen konjestif kalp yetmezliği sıklığının karşılaştırılması
- Tez No: 80276
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
- 56 - ÖZET Aııtero septal akut miyokard infarktüsü geçiren eski hi- pertansif ve normotansif vakalarda erken dönemde konjestif kalp yetmezliği komplikasyonu sıklığı, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaç için 1983-1985 yılları arasında hasta nemiz koroner bakım ünitesinde yatmış bu özelliğe uygun 20'şer grupluk örnekler seçilmiştir. Çalışma sonucunda, eski hipertansiyonun, anteroseptal miyokard infarktüsü seyrinde, sol kalp yetmezliği komplikas- yonunu hazırlayıcı önemli bir faktör olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
57 - SUMMARY We made a comperat ive escamination of the congestive cardiac failure rate in early stage on the normotens ive and old hypertensive patients who had acute anteroseptal myocardial infarction. We chose two groups of patients who were hospitalized in our hospital's cardiac care unit between the years 1983 and 1985. At the end of the study, we determined that, the old hypertension is a risk factor for the left ventricular failure, during the acute anteroseptal myocardial infarction.