Giresun yöresinde yetişen bazı yöresel bitkilerin bakır indirgeme antioksidan kapasiteleri (CUPRAC) ve anti-tirozinaz enzim aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the copper reduction antioxidant capacities (CUPRAC) and anti-tyrosinase enzyme activities of some local plants growing in Giresun region
- Tez No: 609520
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Organizmada gerçekleşen metabolik reaksiyonların işleyişi sırasında veya çevresel ajanlar, sıkıntı, stres gibi çeşitli dış etmenlerin etkisiyle serbest radikaller oluşmaktadır. Antioksidanlar; serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek, oluşan serbest radikalleri nötralize eder vücudun bunlardan etkilenmesini engeller. Tirozinaz, moleküler oksijeni tercih ederek monofenollerin o-kinonlara oksidasyonunu katalizleyen, yapısında bakır bulunduran bir enzimdir. Bu enzim, melanin biyosentezinde rolü olan anahtar bir enzimdir. Melanin saçın ve derinin rengini oluşturan faktörlerden biri olan polifenol yapıdaki bir biyopolimerdir ve tirozinaz, melanin sentezindeki iki tepkimeyi katalizler. Dermatolojik problemlerin birçoğu fazla melanin pigmenti salgılanmasından kaynaklanır. Melanin biyosentezinin önüne geçilmesi ise özellikle tirozinazın inhibisyon işlemi ile sağlanabilir. Günümüze kadar, farklı enzimlerde organik ve organik olmayan bileşikler ve çeşitli metal iyonlarının inhibitör etkisi araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, farklı bitkilerden meydana gelen ekstrelerin de enzimler üzerindeki inhibisyon etkisi araştırılmıştır. Yenilebilen bitkiler flavonoidler, alkoloidler, terpenoidler ve diğer fenolik bileşikler bakımından zengindir. Bu sebeple yenebilen bitkiler enzimleri kontrol altında tutmak için güvenilir bir araçtır. Son yıllarda tirozinaz enzim inhibitörleri ile ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Doğal kaynaklar ve sentetik yollar ile oluşturan onlarca tirozinaz inhibitörü keşfedilmiştir. Bu çalışmada, Giresun yöresinde yetişen bazı bitkilerin bakır indirgeme antioksidan kapasiteleri (CUPRAC) ve tirozinaz enzimi üzerine inhibisyon etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Free radicals are formed with metabolic reactions in organisms or with the external factors which are environmental agents, stress and radiation. Antioxidants blocks the effects of free-radicals by neutralizing them. Thus prevents the human body from the free agents. Tyrosinase is an enzyme which includes copper and uses molecular oxygen to catalyze o-kinon oxidation of monophenols. This enzyme is a key enzyme that has a role at melanin biosynthesis. Melanin is a polyphenol structured biopolimer which gives color to skin and hair. Tyrosinase catalyzes two reaction in melanin synthesis. Most of the dermatologic distortion caused by the excessive secretion of melanin pigment. Inhibition of melanin biosynthesis is achieved by tyrosinase inhibition in particular. Until today, inhibition effects of organic - inorganic compounds and various metal ions analyzed on various enzymes. Add to this, inhibition effects of the extracts of various plants were analyzed. Edible plants are rich in terms of flavonoids, terpenoids, alkaloids and other phenolic compounds. Therefore edible plants may be a safe source to control the enzymes. In recent years, many studies about enzyme inhibitors are published. Hundreds of tirozinas inhibitors, both synthetically made and obtained from natural sources are discovered. This study covers copper reducing antioxidant capacity (CUPRAC) and inhibition effect of trozinas enzyme of some plants which grows in Giresun region.