65 yaş üstü kadınlarda tamamlayıcı alternatif tedavi yöntemleri kullanma durumları ve sağlık okuryazarlığı düzeyleri
Usage of complementary alternative treatment methods and health literacy levels of women aged 65 years and older
- Tez No: 600791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE HÖBEK AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, 65 yaş üstü kadınların alternatif tedavi yöntemlerini kullanma durumlarını ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 17.05.2019-10.07.2019 tarihleri arasında İstanbul'da bir devlet hastanesi aile hekimliği ve iç hastalıkları polikliniklerine başvuran 65 yaş üstü kadınlarda gerçekleştirilmiştir (n:346). Veriler sosoyodemografik veri formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız örneklem t-test, tek yönlü varyans analizi, kruskal wallis varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively in order to assess the usage of complementary alternative treatment methods and health literacy levels of women aged 65 years and older. Study was carried out with women aged 65 years and older (n:346) who have applied to the outpatient clinics of family medicine and internal medicine units at a governmental hospital in İstanbul between the dates of 17th of May and 10th of July in 2019. Data were collected with socio-demographic data form and Turkey Health Literacy Scale (THLS). Data were analyzed with independent samples t test, ANOVA, Kruskal Wallis Variance Analysis.