Çocuğu hastanede yatan ebeveynlerin çocuklarının sağlık haklarına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Correcting the attitudes of parents with children in hospital towards children's health rights
- Tez No: 609545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma çocuğu hastanede yatan ebeveynlerin çocuklarının sağlık haklarına yönelik tutumlarının sosyo demografik değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacı ile planlandı. Araştırma 23 Temmuz - 21 Aralık 2018 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yatan 0 – 17 yaş grubu çocuğa sahip 307 ebeveyn ile yürütüldü. Araştırmada Çocuk ve Aileye Yönelik Bilgi Formu ve Çocuğun Sağlık Haklarına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS Windows 24.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan ebeveynlerin %49,8'inin 29-39 yaş grubunda, ebeveynlerin %68,7'sinin kadın, %41,7'sinin ilkokul mezunu, %64,2'sinin 1 ile 3 arasında çocuk sahibi oldukları, %66,1'nin gelirinin giderden düşük, %64,5'inin ilde yaşadığı, %85,7'sinin çekirdek aile tipinde oldukları, %63,5'inin herhangi bir işte çalışmadıkları, %91,2'sinin sağlık güvencesine sahip oldukları, ebeveynlerin %82,1'nin çocuk hakları konusunda bilgi sahibi olmadığı, bilgi sahibi olan ebeveynlerin ise %56,4'ünün bu bilgiye TV'den sahip oldukları, araştırmaya katılan ebeveynlerin çocuklarının %59,9'unun erkek olup, çalışma kapsamındaki ebeveynlerin çocuklarının %50,5'inin 0 ile 3 yaş grubunda, hastanede yatan çocukların %56,4'ünün akut hastalığı olduğu, hastanede yatan çocukların %73,3'ünün yatış gününün 1 ile 5 gün arasında değişiklik gösterdiği, çalışma kapsamındaki ebeveynlerin çocuklarının %60,3'ünün de daha önce hastanede en az bir kez yattığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between sociodemographic variables and attitudes of children of hospitalized parents towards their children's health right. The study was conducted between July 23 - December 21, 2018 with 307 parents of 0-17 years old children in Gaziantep University, Şahinbey Practice and Research Hospital. In the research, Child and Family Information Form and SSHYETÖ was used. The data were analyzed using SPSS Windows 24.0 package programme. 49.8% of the parents participated in the study were in the 29-39 age group, 68,7% of the parents were female, 41,7% were graduated from primary school, 64,2% had 1 to 3 children, 66,1% had lower income, 64,5% were living in the province, 85,7% were nuclear family type, 63,5% did not work in any job, 91,2% had health insurance, 82,1% of the parents did not have information about the rights of children, 56,4% of the parents had knowledge from the TV, 59,9% of the parents were male, 50,5% of the children of the parents in the study were in the 0 to 3 age group, 56,4% of the hospitalized children had acute illness, 73,3% of the hospitalized children had between 1 to 5 hospitalization day, 60,3% of the children of the parents in the study that was already hospitalized at least once was observed.