Futbol hakemlerinin fiziksel kapasitesi ile maç sırasındaki aktivite profillerinin ve karar verme becerilerini incelenmesi
Examining of the physical capacity, activity profiles and decision-making skills of football referees during the match
  1. Tez No: 609548
  2. Yazar: HAKAN KARABALCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla ilindeki futbol hakemlerinin fiziksel kapasitesi ile maç sırasındaki aktivite profillerini ve karar verme becerilerini incelemektir. Çalışmaya Muğla bölgesinde aktif olarak hakemlik yapan 5 klasman ve 5 il hakemi olmak üzere toplam 10 futbol hakemi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan hakemlerin zorluk derecesine göre belirlenmiş 2 amatör futbol müsabakasındaki performansı incelenmiştir. Hakemlerin maç içerisinde aktivite profillerini ölçmek için Playertek Gps li yelekler kullanılmıştır ve maçlar kamera ile kayıt altına alınarak maç içerisinde hakemlerin vermiş olduğu bütün kararlar devrelere göre belirlenen 3 uzman kişi tarafından doğru ya da yanlış olarak değerlendirilmiştir. İstatiksel analiz sonucunda deneyimli ve deneyimsiz hakemlerin toplam maç içerisinde kat edilen mesafe, sprint mesafesi ve yanlış karar verme düzeyi skorları karşılaştırıldığında, deneyimli hakemlerin lehine istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Pearson Correlation testi sonuçlarına göre; deneyimli hakemlerin maç içerisindeki verilen yanlış karar sayısı ile enerji tüketimi arasında pozitif (r=.973, p=.005) ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invest gate the physical capacity of football referees who are referee in Muğla province and activity profile sand decision making skills during the match. A total of 10 football referee sparticipated in the study, five of which were local referee and 5 of were Professional referee in Muğla.The performance of there ferees who participated in the study were examined in 2 amateur football competitions based on difficulty. In order to measure the activity profiles of the referees, Playertek Gps vests were used and the matches were recorded with the camera and all decisions made by the referees in the match were evaluated as correct or incorrect by 3 experts determined according to the half-time.As a result of statistic al analysis, when the total distance, sprint distance and incorrect decision level scores of experienced and in experienced referees were compared, statistically significant difference was found in favor of experienced referees (p0.05).According to Pearson Correlation test results; there was positiverelation ship between the number of incorrect decisions given by the experienced referees and the energy expenditure (r=.973, p=.005).